Krople do oczu, nawilżające żele i leki to nie jedyne sposoby walki z objawami zespołu suchego oka. Jeśli odczuwasz pieczenie, kłucie, uczucie piasku pod powiekami, a twój wzrok szybko się męczy – już teraz wprowadź w życie kilka nawyków, a w niedługim czasie kondycja twoich oczu znacznie się poprawi.
Zdrowe odżywianie, częste przerwy podczas korzystania z komputera, ruch na świeżym powietrzu, częste nawadnianie – nie tylko krople do oczu nawilżające mogą być orężem w walce z zespołem suchego oka. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby poprawić komfort widzenia.

Odżywiaj się zdrowo

Najpewniej nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo mało urozmaicona dieta może wpływać na jakość i komfort widzenia. Piekące oczy, uczucie kłucia lub obecności ciała obcego pod powieką, nadmierne łzawienie i inne  – to mogą być objawy diety ubogiej w witaminy A, C, E, kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz luteinę, cynk, miedź, mangan i selen. Każdego dnia jedz co najmniej kilka z poniższych produktów: brokuły, papryka, jarmuż, szpinak, migdały, makrela, łosoś, śledź, orzechy brazylijskie, sałata, jabłka, owoce leśne, truskawki, winogrona, produkty pełnoziarniste.

Odpoczywaj od ekranu

Pracujesz przy komputerze, a następnie relaksujesz się w domu przed ekranem telewizora lub smartfonu? W ten sposób bardzo nadwyrężasz wzrok. Jeśli już teraz zdarza ci się, że odczuwasz dyskomfort na który mogą zaradzić tylko krople do oczu, nawilżające żele i inne specjalistyczne leki może to oznaczać, że chorujesz na zespół suchego oka. Podczas pracy przed komputerem co najmniej raz na godzinę rób sobie 5-10 minutową przerwę (pilnuj, aby nie spędzać jej, wpatrując się w ekran telefonu). Postaraj się zmienić otoczenie i o ile to możliwe wyjść na światło dzienne.

Świeże powietrze zamiast klimatyzacji

Przebywanie w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją może bardzo wysuszyć spojówki i przez to przyczynić się do powiększenia dyskomfortu. Aby tego uniknąć, stosuj nawilżacze powietrza i jeśli to możliwe, rezygnuj z klimatyzacji. Często wietrz pomieszczenia, w których przebywasz. Kilka razy w tygodniu wybierz się na spacer na świeżym powietrzu. W ten sposób wystawisz się na działanie słońca, wspomagającego wytwarzanie dobroczynnej dla oczu witaminy D.

Pij na zdrowie

Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi oczami, koniecznie musisz zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zdarza się bowiem, że suchość oczu spowodowana jest brakiem prawidłowej ilości płynów w organizmie, co prowadzi do braku możliwości wytworzenia łez. Pij przynajmniej 8 szklanek wody dziennie. Unikaj kawy i mocnej herbaty, gdyż działają one moczopędnie i mogą przyczynić się do odwodnienia organizmu.