Co wyróżnia najlepsze miejsca pracy? Prawda jest taka, że nie ma jednej praktyki, żadnego uniwersalnego rozwiązania dla osiągnięcia doskonałych rezultatów

Co wyróżnia najlepsze miejsca pracy? Prawda jest taka, że nie ma jednej praktyki, żadnego uniwersalnego rozwiązania dla osiągnięcia doskonałych rezultatów. To najlepsi pracodawcy starannie tworzą pozytywną kulturę miejsca pracy. Wiemy również, że na liście Najlepszych Miejsc Pracy w 2017 znalazły się wspólne fundamenty, które wspierają zdrową kulturę i zaangażowanie pracowników. Oto pięć kluczowych lekcji:

Ludzie naprawdę są największym atutem. Jest to podstawowa zasada, która powinna być realizowana każdego dnia, a przywództwo powinno stawiać pracowników w centrum ich myślenia. Jeśli pracownicy są traktowani z należytym szacunkiem, ten szacunek powraca. Pracownicy konsekwentnie zgłaszają, że poczucie wartości i wiara w przywództwo są jednym z najważniejszych czynników zadowolenia z pracy.

Przywódcy słuchają: najlepsi liderzy słuchają informacji zwrotnych przekazywanych przez pracowników zarówno formalnie, jak i nieformalnie. Podczas gdy niektórzy liderzy mogą zastanowić się nad ryzykiem związanym z udzielaniem pracownikom głosu, najlepsi pracodawcy są świadomi wyzwań stojących przed ich zespołem i wykorzystują tę wiedzę podczas podejmowania decyzji. To buduje poczucie zaangażowania i odpowiedzialności.

Wszyscy powinni wiedzieć, co się dzieje w firmie: trudno jest być w pełni zaangażowanym, jeśli nie zna się szczegółów aktualnych problemów czy wyzwań. Pracownicy chcą czuć się dobrze poinformowani. Przywódcy najlepszych miejsc pracy dobrze o tym wiedzą. Są zobowiązani do dzielenia się informacjami tak często, jak tylko mogą. I nie dzielą się jedynie szczęśliwymi wiadomościami. Organizacje, które nie będą regularnie komunikować się z personelem, stworzą pustkę informacyjną. Luka ta wypełni się szybko plotkami i spekulacjami.

Praca powinna mieć konkretny cel: Pracownicy chcą poczuć, że ich praca przyczynia się do czegoś znaczącego. Skuteczni liderzy dostarczają inspirującej wizji, z którą cały zespół łączy się każdego dnia. Brak motywacji jest głównym powodem znacznych spadków wydajności pracowników.

Buduj społeczność: Badania naukowe uczą nas znaczenia, jakie ludzie przywiązują do poczucia akceptacji i bezpieczeństwa w swojej grupie. Pomaga im zachować koncentrację i przyczynia się do sukcesu. Tworząc produktywne doświadczenia pracowników, najlepsze miejsca pracy dbają o budowanie społeczności i organizowanie regularnych, celowych wydarzeń, takich jak szkolenie, lub impreza pracownicza, w celu budowania poczucia przynależności.

Najlepsze miejsca pracy zawsze wymagają poprawy. W końcu praca to podróż, a nie cel. Nawet firmy z najwyższą pozycją znajdą rzeczy do zrobienia w procesie ciągłego doskonalenia. Jeśli zrobisz to dobrze, pracownicy będą wiedzieć, że ich miejsce pracy jest wyjątkowe. Pracodawcy nie powinni nieśmiało prosić o dodatkowy wysiłek w zamian. Upewnij się, że personel pozostaje aktywny w ciągłym sukcesie organizacji – z całą konieczną odpowiedzialnością. I pamiętaj, aby świętować wszelkie małe sukcesy w miarę ich osiągania. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat zarządzania, coachingu i mentoringu, lub planujesz zorganizować interesujące szkolenie, skontaktuj się z przedstawicielem firmy Ambiznes z Poznania. Odwiedź stronę internetową www.ambiznes.pl aby uzyskać więcej szczegółów na temat oferty.