14art-2-prop-1Remont czy wykończenie mieszkania to ogromny projekt, który potrafi spędzać sen z powiek – w końcu ma ono służyć przez lata. Jednym z trudniejszych pomieszczeń jest kuchnia, która musi łączyć w sobie funkcjonalność z estetyką. W końcu najlepsze imprezy kończą się w kuchni. Poznaj nasze pięć wskazówek jak wykończyć kuchnię, a nie siebie.

1. Potrzebujesz więcej światła niż Ci się wydaje

Zatroszcz się o to, aby Twoja kuchnia była dobrze oświetlona. Górne światło często okazuje się być niewystarczające, zwłaszcza jeśli masz ograniczony dostęp do światła dziennego. Świetnym rozwiązaniem są panele ledowe, które zawiesisz nad blatem, pod górnymi szafkami. Takie panele poza doskonałym doświetleniem przestrzeni roboczej, powodują, że wieczorami kuchnia wygląda pięknie.

2. Zrezygnuj z rozgałęziaczy – zamontuj odpowiednią liczbę gniazdek

Gniazdka w kuchni, mimo że zdają się być tematem prozaicznym, są naprawdę niezbędne. Policzmy – potrzebujesz gniazdko do piekarnika, lodówki, mikrofalówki, zmywarki, okapu, kuchenki… a do tego do czajnika, ekspresu do kawy, miksera, tostera i mnóstwa innych sprzętów. Oczywiście, możesz regularnie przepinać kable między czajnikiem, a ekspresem, ale czyż nie wygodniej byłoby mieć do wszystkiego dostęp? Policz, ile masz sprzętów kuchennych (nie zapominając o „dużym” AGD), a do tego dodaj jeszcze kilka gniazdek. Jeśli masz dużą kuchnię, rozłóż gniazdka tak, aby dało się z nich korzystać w kilku miejscach.

3. Moda to nie wszystko

Nowy rok, nowa moda – w każdym sezonie specjaliści oferują produkty będące „hitem”, który trzeba posiadać. Problem z nimi jest taki, że niedługo później owe hity stają się kitami… W przypadku fryzury, łatwo o zmianę, w przypadku kuchni – znacznie trudniej. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest postawienie na ponadczasowy styl wykończenia. Ponadczasowymi elementami są np. drewno lub kamień.

art-2-prop-3

4. Postaw na jakość

Niestety, żyjemy w czasach, w których wiele produktów jest tworzonych w niskiej jakości, co zmusza nas do zdecydowanie zbyt częstego wymieniania rzeczy na nowe. Powoduje to nie tylko dodatkowe wydatki, ale również wpływa negatywnie na środowisko. Dlatego wybierając np. blat warto postawić na najwyższą jakoś. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tutaj firma Caesarstone, która oferuje blaty z konglomeratów kwarcowych, które nie dość, że są dostępne w ogromnej liczbie wzorów i absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie, to jeszcze są niesamowicie wysokiej jakości – na co dzień wystarczy przetrzeć taki blat jedynie szmatką, a do tego jest właściwie niezniszczalny, co znacznie ułatwia funkcjonowanie w kuchni.

art-2-prop-4

5. Szafek nigdy za wiele

Podobnie jak w przypadku gniazdek, trudno jest mieć zbyt wiele szafek. Czasem, szczególnie w przypadku młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają „zbierać” zastawę, sprzęty etc., wydaje się, że nie potrzeba wiele. Jednak niedługo potem okazuje się, że trzeba dokupić więcej szklanek, garnków, marzymy o woku, tosterze, patelni grillowej, dodatkowej zastawie na specjalne okazje… I nagle okazuje się, że brakuje miejsca do przechowywania. A porządek w kuchni jest podstawą, aby móc odczuwać przyjemność, gdy się gotuje.

Nie ma co się oszukiwać – trudno jest stworzyć kuchnię idealną. Warto jednak od samego początku przemyśleć, co i gdzie będziemy chcieli w niej robić, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna. Należy jednocześnie pamiętać, że kuchnia jest kluczowym miejscem w domu – tutaj często jest jego „serce” – dlatego ważne, aby stworzyć w niej wyjątkową przestrzeń, aby było w niej przyjemnie przez całe lata. Warto postawić na jakość, tak jak np. w przypadku blatów Caesarstone, aby owo „serce domu” było przestrzenią, w której naprawdę chcemy spędzać czas.

art-2-prop-6