W polskiej praktyce zawody prawnicze rozkładają się bardzo różnie.

Z jednej strony mamy sędziów, którzy stosują prawo; oskarżycieli publicznych, którymi z reguły są prokuratorzy oraz przedstawicieli wolnych zawodów prawniczych, którzy dzielą się na notariuszy, radców prawnych oraz adwokatów. To właśnie radcowie prawni i adwokaci są najczęściej wymieniani jako prawnicy, z uwagi na to, iż mają uprawnienia do reprezentowania strony przed sądem. Dodatkowo są do tego zadania doskonale wykwalifikowani, dzięki czemu klient może mieć więcej pewności, że jego sprawa zostanie przeprowadzona pomyślnie. Czasami jednak można mieć wątpliwości, z czyich usług skorzystać. Z jednej strony to właśnie adwokat kojarzy się najbardziej z fachową pomocą, lecz nie bez powodu tak znacznie rośnie liczba radców prawnych.

Geneza sporu i stan dzisiejszy

Genezy tych wątpliwości można dopatrywać w powstaniu zawodu radcy prawnego. W swoim zamyśle radca prawny miał reprezentować państwowe spółki oraz udzielać im porad prawnych. Z biegiem czasu jednak jego uprawnienia zaczęły wzrastać. Mógł reprezentować także osoby prywatne, przez co zaliczony został do wolnych zawodów. Krokiem do pełnego uwolnienia w ramach swobody reprezentacji było posunięcie ustawodawcy, który zezwolił na obronę w sprawach karnych przez radców prawnych. W takim stanie radca prawny nie różni się praktycznie niczym od adwokata. Może on jednak pozostawać w stosunku pracy z daną firmą (czyli pracować na etacie), czego adwokat nie może. Jednakże radca prowadzący własną kancelarię jest w pełni niezależny.

Kogo wybrać?

Pojawia się pytanie kogo w takim razie wybrać? Prawda jest taka, że kancelaria adwokacka niczym nie różni się od radcowskiej. W praktyce możemy postawić znak równości pomiędzy jednym zawodem a drugim. Co powinno być więc kryterium wyboru? Przede wszystkim konkretny prawnik. Jeżeli jest on naprawdę dobrym specjalistą, powinien podchodzić do swojego zawodu z szacunkiem i ostrożnością. Powinien też znać się na swojej gałęzi prawa. Często adwokaci specjalizują się w bardziej przyziemnych sprawach (jak rozwody, sprawy spadkowe czy konsumenckie), a radcowie prawni swoją ofertę kierują dla biznesu. Nie jest to jednak sztywna reguła, od której nie ma wyjątku.