headh

Assessment Center – skuteczny sposób na ocenę kandydata.

Assessment Center – to proces, który pozwala na zebranie w wystandaryzowanych warunkach informacji o wiedzy, umiejętnościach i postawach jego uczestników.

Assessment Center, czyli prawidłowo nazywany Ośrodek Oceny to najlepsza z wielu metod rekrutacji, polega ona na konstruktywnej ocenie wszystkich kompetencji kandydatów poprzez stałą obserwację ich zachowań w trakcie rozwiązywania zadań specjalnie przygotowanych na sesję AC.

Sesja AC trwa zazwyczaj cały dzień, a wielokrotne przypadki udowadniają, że może trwać nawet dwa dni gdy przeprowadzana jest w grupie. Kandydat w trakcie sesji spotyka się ze swoimi konkurentami, którzy aplikują na to samo stanowisko. Po zakończonej sesji Assessment Center osoby, które pełniły rolę obserwatorów, przygotowują kluczowe opinie o każdym kandydacie. Wyżej wymieniona opinia staje się ważnym elementem dalszego procesowania decyzji zatrudnienia idealnego kandydata.

W procesie rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy często wykonywane są testy pomocnicze. Zwyczajowo przyjęło się, że stosujemy podział na: testy osobowości, testy na inteligencję i testy kompetencji (inaczej testy umiejętności). Warto podkreślić, testy są jedynie pomocą w trakcie rekrutacji pracownika. W żaden sposób nie są one w stanie dać pewności, że rekrutowany kandydat, który osiągnął znakomity wynik sprawdzi się na na danym stanowisku pracy. Testy te „mierzą” obecny trend i nie są w stanie określić przyszłości kandydata po np. roku pracy w firmie. Dają jedynie możliwość określenia czy kandydat posiada wymagane cechy i jak zachowa się np. w sytuacjach stresowych.

W aktualnym czasie testy te okazały się bardzo pomocną metodą identyfikowania różnych cech pracowników. Bezdyskusyjną sprawą jest fakt, że przez ich popularność stały się powszechnym dobrem dostępnym nawet w prasie codziennej. W wielu takich dodatkach, które zawierają owe testy może spotkać się z różnymi pytaniami m.in. „Jak reaguję na stres?” czy też „Jak zachowałbym się w sytuacji X”.

Warto przypomnieć, że wyniki takich testów z gazet nie powinny być brane na poważnie. Prawdziwy test przeprowadzany jest pod okiem specjalisty, w odpowiednich warunkach i pod konkretne stanowiska. Jedyną osobą, która może prawidłowo zidentyfikować potencjalnego kandydata jest psycholog, który ma uprawnienia do przeprowadzania sesji AC.

Metoda prowadzenia rekrutacji za pośrednictwem Assessment Center, metodą drogą i wymagającą, dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnej i kompleksowej oferty HeadHunting

Poprzedni

Firma windykacyjna przejmuje zadłużenie – co dalej?

Następny

Z rodziną na narty do Czech

1 Comment

  1. marika

    miałam okazję prowadzić kilka procesów headhuntingowych i musze potwierdzić że to dość czasochłonny proces, który generuje wiele korzyści m.in. podaje od kilku do kilkunastu idealny kandydatów.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén