Jeszcze w okresie Polski Ludowej w naszym kraju powszechny był model rodziny, która miała w swoim dobytku jedno auto, często małolitrażowe i niewielkie jak słynny Fiat 126p, zwany powszechnie Maluchem. Po zmianie ustroju politycznego, kiedy społeczeństwo zaczęło doganiać kraje Europy Zachodniej, bogacić się i przejmować jego wzorce, okazało się, że w rodzinie pojawiały się nie dwa, a nawet trzy lub więcej aut.

Własne auto – relikt przeszłości czy ciągle niezbędne narzędzie współczesnego człowieka?

Można sobie wyobrazić, że w szybkim tempie taka sytuacja doprowadziła do drastycznego zmniejszenia dostępnych bezpłatnych miejsc parkingowych i zakorkowała miasta, zwłaszcza te większe. Warto także w tym przypadku spoglądać na zachodnie wzorce, które pokazują, że można jednak obyć się bez własnego samochodu (bądź nawet kilku).

Wypożyczone auto zamiast własnego?

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się firmy, które umożliwiają wypożyczenie auta na wybrany odcinek czasu (rozliczanie w cyklu minutowym, godzinnym bądź dobowym) – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę w rodzaju auto na minuty 4mobility i okaże się, że ani ceny, ani procedury nie są tak zaporowe, jak moglibyśmy uważać. Przede wszystkim coraz więcej osób, żyjących zwłaszcza w metropoliach, w większości korzysta z dobrze funkcjonującego transportu miejskiego: pracując czy ucząc się w tej samej okolicy, w której się mieszka, posiadanie własnego auta staje się zbędnym wydatkiem. Przede wszystkim możemy zaoszczędzić nie tylko na samym kupnie auta, ale również na związanych z nim wydatkach: wypożyczając auto tylko wtedy, kiedy jest nam potrzebne, nie płacimy za obligatoryjne ubezpieczenie OC (które może wynosić ok 2-3 tysięcy zł w skali roku dla młodszych kierowców), nie martwimy się także kosztami przeglądów i awarii. Warto rozważyć takie oszczędności, ponieważ jeśli potrzebujemy samochodu okazjonalnie, to może okazać się ,ze jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilka tysięcy rocznie. Dodatkową zaletą jest możliwość wypożyczenia takiego samochodu, jakiego potrzebujemy w danej sytuacji: niekiedy będzie to typowe auto miejskie, czasem większa limuzyna – nie jesteśmy ograniczeni jednym, konkretnym autem, które musi nam wystarczać w każdej sytuacji.