Beton architektoniczny to materiał, który w ostatnich latach robi oszałamiającą wręcz karierę. Dosłownie kilka lat temu beton wykorzystywany był praktycznie tylko jako budulec wzmacniający konstrukcję domu lub mieszkania.

Także i dziś betonowe posadzki oraz stropy stanowią wciąż jeszcze głównie szkielet bardzo wielu budynków mieszkalnych i użytkowych. Jednak coraz częściej stosuje się ten materiał również w celu uzyskania interesujących efektów wizualnych. Projektanci wnętrz docenili estetyczne aspekty betonu i coraz częściej eksponują jego walory w różnych aranżacjach i projektach. Szczególnie wnętrza loftów oraz lokali biurowych bardzo dużo zyskują na połączeniu z surowego szlifowanego betonu z elementami wykonywanymi z wysokogatunkowego drewna, szkła i stali nierdzewnej.

Beton w mieszkaniu jak element dekoracyjny?

Również w prywatnych domach i mieszkaniach, beton architektoniczny bardzo często staje się tłem bardzo wielu ciekawych aranżacji. Wykorzystuje się go na przykład na ścianach, na których miałem wiesza się obrazy lub ekrany telewizorów. Ściana prezentująca efektowną fakturę betonu musi być jednak w odpowiedni sposób przygotowana i obrobiona, aby efekt końcowy rzeczywiście robił wrażenie, na jakim nam zależy. Aby to osiągnąć musimy dysponować odpowiednimi narzędziami.

Szlifowanie betonu.

Do prac mających na celu oczyszczanie lub wyrównanie powierzchni wykonanych z betonu konstrukcyjnego zazwyczaj stosuje się ciężkie śrutownice, jednak beton architektoniczny jest dużo bardziej wdzięcznym do obróbki materiałem. Możemy tutaj wykorzystać gdy ręczne szlifierki do betonu – jeżeli wygładzona powierzchnia nie jest specjalnie duża z pewnością takie narzędzie w zupełności nam wystarczy. Jeżeli nie dysponujemy taką szlifierką możemy postarać się ją wynająć.  Profesjonalne szlifierki i frezarki do betonu to narzędzia dosyć kosztowne, dlatego jeżeli chcemy z nich skorzystać tylko na własny użytek, dużo najbardziej uzasadniony będziemy wynajem takiego elektronarzędzia.

Wyszlifowany beton architektoniczny może stanowić prawdziwą ozdobę każdego loftu lub mieszkania otrzymanego w stylu industrialnym. Za pomocą frezarki do betonu możemy wyżłobić w takiej ścianie rowki układające się w charakterystyczny wzór, dzięki czemu cały projekt będzie przypominał efektowną budowlę wykonaną z betonowych bloków.