Każdemu chociaż raz w życiu zdarzyła się taka sytuacja, że po zjedzeniu sytego posiłku, dało się słyszeć burczenie i bulgotanie w brzuchu. Jest to o tyle zastanawiające, że burczeniu w brzuchu towarzyszy uczucie głodu i ssania w żołądku. Co oznacza burczenie w brzuchu po jedzeniu?

Burczenie w brzuchu – to tylko proces trawienny

Zazwyczaj nie ma sensu przejmować się burczeniem w brzuchu po zjedzeniu – odgłosy, które wydobywają się z naszego wnętrza świadcz o procesach trawiennych, które zachodzą w żołądku i w jelitach. Dźwięk burczenia powstaje w wyniku sprężania mięśni układu pokarmowego, który miesza, trawi i przesuwa dalej resztki niestrawionego pokarmu. Burczenie w brzuchu jako efekt akustyczny najczęściej jest więc związane z intensywną perystaltyką jelit [1]. Nie jest więc to nic groźnego. Trzeba jednak mieć się na baczności, ponieważ nagłe pojawienie się tego objawu i jego notoryczne powtarzanie się może świadczyć o tym, że coś zmieniło się w pracy naszego układu pokarmowego.

Burczenie w brzuchu oznacza problemy z jelitami?

Głośne, powtarzające się i uciążliwe burczenie w brzuchu może być objawem towarzyszącym innym poważnym schorzeniom, na przykład dyspepsji czynnościowej lub zespołowi jelita drażliwego. Obie te choroby charakteryzują się nieprawidłowym funkcjonowania przewodu pokarmowego [2]. Dyspepsja to nic innego jak złe trawienie – będzie jej jednak towarzyszyć szereg innych objawów, na przykład poposiłkowe uczucie pełności, wczesne nasycenie posiłkiem, ból lub pieczenie w nadbrzuszu [3]

Inne możliwe przyczyny burczenia w brzuchu poznasz tutaj >>

Jak wyeliminować burczenie w brzuchu?

Jeśli chcemy się przekonać, czy burczenie w brzuchu po jedzeniu jest oznaką normalnego procesu trawiennego, czy procesu chorobowego, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad:

  1. Bardzo dokładnie przeżuwajmy spożywane posiłki – to ograniczy produkcję gazów i zmniejszy intensywność procesów trawiennych.
  2. Po posiłku dobrze jest napić się ciepłej herbaty zielonej lub rumianku – mają dobroczynny wpływ na pracę układu pokarmowego.
  3. Starajmy się nie oddychać zbyt głęboko w czasie posiłku, ponieważ to pozwoli zmniejszyć ilość połykanego powietrza.
  4. Jednorazowo starajmy się jeść mniejsze porce – nie będziemy przeciążać układu pokarmowego i zmuszać go do wzmożonego wysiłku.

  1. Przybylska-Feluś M. Burczenie w brzuchu – pytanie nadesłane do redakcji https://gastrologia.mp.pl/lista/80898,burczenie-w-brzuchu Dostęp: 23.04.2018
  2. Przybylska-Feluś M. Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego https://gastrologia.mp.pl/lista/77300,zaburzenia-czynnosciowe-przewodu-pokarmowego Dostęp: 23.04.2018
  3. Marlicz K, Fyderek K. Dyspepsja https://gastrologia.mp.pl/choroby/zoladek/50640,dyspepsja Dostęp: 23.04.2018