Impregnowanie drewna przez użycie olejów jest stosowane od dawna, dopiero teraz jednak przeżywa swój renesans. Wszystko przez powracającą modę na wnętrza (i nie tylko!) wykonane z drewna. Zastosowanie oleju podkreśla kolor i usłojenie desek, ten impregnat stał się więc pozycją numer jeden na liście fanów drewnianych wnętrz.

Żeby drewno było drewnem

Zdecydowanie się na drewnianą podłogę lub meble nie jest ostatnią rzeczą, jaką robi się przed ich użytkowaniem. Żeby drewno zachowało jak najwyższą jakość i trwałość, należy odpowiednio go zaimpregnować. Najbardziej popularne są oleje do drewna ze względu na ich właściwości podkreślające wygląd desek – ich kolor, usłojenie oraz fakturę. Chropowatość deski jest wtedy wyczuwalna pod palcami. To sprawia, że podłogi nie są śliskie a do tego nabierają pożądanego, surowego charakteru.

Olejowanie chroni drewno przed wchłanianiem wody, pyłów i pary wodnej. Nie zatyka go, więc deski mogą „oddychać”, dzięki czemu nie odkształcają się przy zmianie wilgotności.

Jaki olej do drewna wybrać?

Najlepsze oleje do drewna zawierają naturalne mieszanki składników bez żadnych chemicznych dodatków. Najpopularniejszym i najtrwalszym olejem jest lniany – nie traci swojej objętości podczas wysychania i jest odporny na pękanie. Innym ważnym impregnatem jest olej tungowy. Pozyskuje się go z nasion drzewa tungowego, które występuje w Chinach – jego właściwości wykorzystywane są od ponad 2 tysięcy lat. Po zaschnięciu jest elastyczny, a pokryte nim drewno jest odporne nie tylko na wodę, ale również na kwasy i ługi.

Miks olejów lnianego i tungowego znajdziemy na przykład w oleju Le Tonkinois. Jest homologowany i wykorzystywany przez Francuską Marynarkę Wojenną, co świadczy o szczególnie silnych właściwościach impregnujących przed wodą i wilgotnością tej mieszanki olejów.

Jak działa olej do drewna?

Jeśli deski są odpowiednio oczyszczone z zabrudzeń i wytarte papierem ściernym olej wnika w głąb drewna, zapewniając mu gruntowną ochronę również od wewnątrz. Olej nie tworzy na deskach efektu maski, przylega do każdej tkanki drewna osobno. Właśnie to sprawia, że drewniane, olejowane podłogi mogą być stosowane w pomieszczeniach o różnych stopniach wilgotności – drewno „oddycha” i nie wygina się pod wpływem ciepła.

Jeszcze lepsze właściwości wchłaniania się olejów wynikają z dodatków oleju rycynowego, który znajdziemy na przykład w oleju Le Tonkinois Bio Impression Huile.

Malujesz płot, ławkę lub cokolwiek innego? Postaw na sprawdzoną jakość – oleje do drewna Le Tonkinois