Strony responsywne to stosunkowo nowe podejście do projektowania witryn, które zapewnia użytkownikom dobre wrażenia wizualne niezależnie od rodzaju urządzenia, z którego korzystają

Strony responsywne to stosunkowo nowe podejście do projektowania witryn, które zapewnia użytkownikom dobre wrażenia wizualne niezależnie od rodzaju urządzenia, z którego korzystają. W ciągu ostatnich kilku lat nabiera to coraz większego znaczenia, ponieważ własność urządzeń mobilnych gwałtownie rośnie, a sprzedaż tradycyjnych komputerów spadła. Teraz, gdy Google preferuje witryny przyjazne dla urządzeń mobilnych w swoim algorytmie wyników wyszukiwania, należy upewnić się, że twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń przenośnych dzięki elastycznemu projektowi.

Trochę historii

Początkowo, po uruchomieniu iPhone’a, trend polegał na budowaniu oddzielnych witryn w zależności od tego, czy dana osoba odwiedziła witrynę z komputera stacjonarnego czy urządzenia mobilnego. Chociaż z punktu widzenia rozwoju było łatwiej, było wiele wad. Wady obejmowały zwiększenie kosztów utrzymania, konieczność promowania i utrzymywania oddzielnych witryn dla rankingów SEO, a nawet konieczności budowania różnych witryn mobilnych dla różnych typów urządzeń mobilnych.

Projektant stron internetowych Ethan Marcotte został uznany za twórcę terminu „strony responsywne”. W 2010 roku opublikował artykuł, w którym omówiono gwałtownie zmieniające się środowisko urządzeń, przeglądarek, rozmiarów ekranu i orientacji. Budowanie oddzielnych witryn dla każdego typu urządzenia po prostu nie byłoby zrównoważone. Zamiast tego zaproponował alternatywną koncepcję: strony responsywne, które wymagają budowania elastycznych i płynnych układów, które dostosowują się do prawie każdego ekranu.

Zasady tworzenia

Elastyczny układ oparty na siatce jest podstawą elastycznego projektowania. Używa względnego rozmiaru, aby dopasować zawartość do rozmiaru ekranu urządzenia. Termin „siatka” jest trochę mylący, ponieważ nie jest konieczne wdrożenie żadnego z dostępnych szkieletów siatki. Zamiast tego pozycjonuje się treść. To podejście jest oparte na procentach i jest odstępstwem od tradycyjnych zasad projektowania opartych na pikselach. Reagujący projekt odchodzi od podejścia opartego na pikselu, ponieważ piksel na jednym urządzeniu może wynosić osiem pikseli na innym urządzeniu. Bazując na rozmiarach, szerokościach i marginesach tekstu na procentach, stały rozmiar można przekształcić w rozmiar względem jego przestrzeni wyświetlania.

Media queries, nazywane również breakpointami, mogą być stosowane do stosowania różnych stylów w zależności od możliwości urządzenia. Strona internetowa wykrywa typ używanego urządzenia lub rozmiar przeglądarki internetowej i poprawnie wyświetla stronę. Aby zobaczyć to w akcji, rozciągnij okno przeglądarki do różnych rozmiarów. Zwróć uwagę, jak strona dostosowuje się. Funkcje mogą być używane do kontrolowania szerokości, wysokości, szerokości maksymalnej, wysokości maksymalnej, wysokości urządzenia, orientacji, proporcji itp.

Elastyczne obrazy i media. Ta funkcja umożliwia dostosowanie obrazów i innych nośników do ładowania w różny sposób, w zależności od urządzenia, poprzez skalowanie lub korzystanie z właściwości przepełnienia. Skalowanie w CSS jest stosunkowo proste – maksymalna szerokość elementu multimedialnego może wynosić 100 procent, a przeglądarka sprawi, że obraz się skurczy i powiększy w zależności od dostępnej przestrzeni.

Od czego zacząć?

Agencja interaktywna B2net działa na poznańskim rynku już od wielu lat i zdobyła obszerne doświadczenie we wszelkich kwestiach dotyczących marketingu internetowego – w tym w tworzeniu stron responsywnych. Wybór elastycznego projektowania stron WWW nie jest kwestią sporną, zwłaszcza w przypadku istniejących usług internetowych. Ponieważ Google traktuje priorytetowo wrażenia z mobilnego oglądania strony na czynniki związane z jego algorytmem SEO, projektowanie responsywne nie jest wyborem – to konieczność, aby twoja witryna była widoczna w wynikach wyszukiwania.

Aby uzyskać więcej informacji na temat elastycznego projektowania, odwiedź stronę www.b2net.pl.