Jeżeli wierzyć dostępnym danym statystycznym, Polacy nadal stosunkowo niechętnie korzystają z takich rozwiązań, jak szeroko rozumiany skup nieruchomości za gotówkę. Pod tym względem jaskrawo odróżniamy się od innych krajów europejskich (szczególnie od państw Europy Zachodniej), gdzie korzystanie z tego rodzaju rozwiązań jest czymś będącym na porządku dziennym.

Według większości analityków i specjalistów, nieustępująca niechęć oraz brak zaufania, jaką członkowie naszego społeczeństwa wykazują wobec takich rozwiązań, jak szybki skup nieruchomości za gotówkę, wynika przede wszystkim z braku rzetelnej wiedzy. Mówiąc innymi słowy, pojęcia jakie na temat skupu nieruchomości ma przeciętny Polak to konsekwencja różnego rodzaju mitów, stereotypów oraz zwyczajnych przekłamań, które pokutują wokół tej dziedziny, a nie rzetelna wiedza adekwatna do rzeczywistości. Przyjrzyjmy się tej sprawie nieco bliżej i postarajmy się odpowiedzieć na kilka najbardziej istotnych pytań, jakie się tutaj pojawiają.

Co warto wiedzieć o szybkim skupie nieruchomości?

Najbardziej chyba upowszechnionym i popularnym stereotypem na temat szybkiego skupu nieruchomości jest pogląd, że ceny oferowane klientom przez firmy z tego sektora są znacznie zaniżone, przez co sprzedaż domu albo mieszkania tym sposobem jest zalecana tylko i wyłącznie w sytuacji krańcowej desperacji. Praktyka nie potwierdza jednak tego rodzaju przekonań. Ceny, jakie za mieszkania oferują firmy zajmujące się szybkim skupem nieruchomości to w przeważającej większości wypadków od 80 do 90 procent wartości rynkowej danej nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że to, co nazywane jest „wartością rynkową”, to w rzeczywistości jedynie czysto teoretyczny konstrukt, będący pochodną uśrednienia różnego rodzaju danych.

Z faktu, że wartość rynkowa danego mieszkania wynosi na przykład 300 tysięcy złotych bynajmniej nie wynika, że znajdzie się kupiec gotowy wyłożyć właśnie taką kwotę. Co więcej, nawet gdyby taki kupiec znalazł się po, powiedzmy, kilkunastu miesiącach, to ostateczny bilans transakcji byłby znacznie mniej korzystny, niż natychmiastowa sprzedaż mieszkania firmie zajmującej się skupem nieruchomości(właściciel mieszkania przez cały czas oczekiwania na kupca byłby przecież zmuszony do ponoszenia kosztów, takich jak na przykład czynsz).

Mówiąc o zaletach firm zajmujących się szybkim skupem nieruchomości warto pamiętać również o tym, że skupują one także te domy oraz mieszkania, których właścicielom bardzo trudno byłoby je sprzedać na zwykłym rynku. Chodzi tutaj na przykład o nieruchomości cechujące się skomplikowanym i niejasnym statusem prawnym, nieruchomości znajdujące się w kiepskim stanie lub przeznaczone do remontu i wiele innych. W wypadku chęci sprzedaży takiego domu lub mieszkania skorzystanie z usług firmy zajmującej się skupem nieruchomości bardzo często stanowi po prostu jedyną dostępną możliwość. W innym wypadku, tj. w przypadku próby sprzedaży domu lub mieszkania na zwykłym rynku, oczekiwanie na kupca może trwać całymi latami.