Każda rzecz używana w kościołach nosi jakąś przypisaną sobie nazwę – wiernym czasem ciężko się zorientować w nich wszystkich. Jednym z najpopularniejszych terminów, którego wyjaśnienia się poszukuje w sieci internetowej jest „alba”. Co to takiego? Oto krótkie wyjaśnienie dla zainteresowanych.

Alba – co to jest?

Alba jest szatą noszoną przez duchownych oraz wszystkich usługujących im w czasie liturgii obrządku łacińskiego i w wielu kościołach protestanckich – między innymi w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, czy też w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym. Jest również używana przez luteranów. Jest to szata długa i biała – sięga do kostek i posiada długie, szerokie rękawy. Mają ją prawo nosić zarówno ministranci, jak też wszyscy posługujący kapłanom w czasie mszy. W krótszej wersji albę zastępuje komża, która posiada taką samą symbolikę.

Alba jest bowiem symbolem czystości duszy, która jest w stanie łaski uświęcającej. Dlatego też ostatnimi czasy zamiast garniturów i ozdobnych sukienek, preferuje się noszenie tego typu szat przez dzieci w czasie I komunii świętej. Alba jest odmianą starożytnej togi, używanej jeszcze w czasach średniowiecznych. Kiedyś używana była przez katechumenów po chrzcie – właśnie wówczas ją na siebie nakładali. Obecnie kapłani zaś mogą ją ubierać wówczas, gdy noszą stułę i ornat lub dalmatykę, albo gdy zakładają jedynie stułę.

Alba dla kapłanów i dla dzieci

Alba niegdyś wykonywana była z lnu – obecnie jednak do jej tworzenia używa się również i innych materiałów. Alba kapłańska SlawTom jest najwyższej jakości szatą, która nie tylko jest wygodna, ale i zgodna ze wszelkimi zasadami tworzenia. Alba może występować w dwóch wersjach – szerokiej lub przylegającej do ciała. W tej pierwszej wersji powinna być przepasana sznurem symbolizującym wstrzemięźliwość, czyli cingulum. Pracownia szat liturgicznych SlawTom sprzedaje również alby komunijne dla dzieci. Tego typu szaty mogą występować w naprawdę wielu wersjach – nie jest zatem tak, że istnieje tylko jedna, podstawowa i niezmienna. Alby mogą mieć kaptur, szkaplerz, kołnierzyki i być klasycznie lub bogato zdobione – złotymi czy srebrnymi nićmi.

W ofercie znaleźć można także interesujące albo-sukienki, łączące w sobie modę komunijną z dawnych lat z najnowszymi wskazaniami. Mała kobietka może zatem wyglądać pięknie, a zarazem elegancko i dostojnie. To świetny strój komunijny dla dziewczynki, z dekoracjami atłasowymi, czy też brokatowymi lamówkami i często występujący w komplecie z halką i torebką.