W sobotę 8 października 2016 roku o godzinie 19:00 w klubie „Firlej” przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu odbył się koncert Dead Letter Circus i Disperse. Organizatorem wydarzenia był P.W. Events. Był to pierwszy, a zarazem jedyny w Polsce koncert klubowy australijskiej rewelacji z gatunku prog-rock.

Przedstawiciele alternatywnego, progresywnego rocka

Australijski zespół Dead Letter Circus istnieje od 2004 roku, choć dopiero po 6 latach wydali na rynek muzyczny swój pierwszy, debiutancki album pod tytułem „This Is The Warning”. Są reprezentantami rocka alternatywnego i progresywnego. Pierwszy album w krótkim czasie znalazł się na 2 miejscu australijskiej listy najlepiej się sprzedających. Single z tej samej płyty docierały na szczyty list lokalnych rozgłośni radiowych. Dzięki głosowaniu słuchaczy płyta „This Is The Warning” zespołu  Dead Letter Circus zanotowała 86. pozycję w rankingu „Triple J’s Hottest 100 Albums of All Time”.

Dyskografię australijskiej grupy zamyka album „Aesthesis” z 2015 roku. Muzyka Dead Letter Circus to ciekawa mieszanka stylów – progresywnego rocka z elementami muzyki elektronicznej. Wokalista zespołu – Kim Benzie zdradził, że utwory Dead Letter Circus powstają w niecodzienny sposób, w ramach jam session, na której muzycy eksperymentują z wcześniej stworzoną strukturą piosenki.

Promocja albumu „Aesthesis”

Koncert we Wrocławiu (pozwiedzane.pl/wroclaw/koncerty/) grupy Dead Letter Circus organizowany był w ramach promocji najnowszego albumu pod tytułem „Aesthesis”.

Jako support dla Dead Letter Circus, zagrał dla widzów zespół Disperse. To rewelacja polskiej sceny muzyki progresywnej, która może mówić już o wielu sukcesach na rynkach zagranicznych. Disperse grają metal i rock progresywny. Muzycy wchodzący w skład zespołu pochodzą z Przeworska i tworzą muzykę jako Disperse od 2007 roku.

W tym czasie stworzyli własny, niepowtarzalny klimat muzyczny, który przebija z każdej publikowanej kompozycji. Stali się jednym z polskich liderów na międzynarodowej scenie muzyki progresywnej. Pierwszy album grupy został wydany w 2010 roku i nosił tytuł „Journey Through The Hidden Gardens”. W 2013 roku nakładem wytwórni Season of Mist pojawił się drugi album grupy „Living Mirrors”.