W Polsce coraz więcej osób wybiera rower, zamiast przemieszczania się po mieście własnym samochodem lub komunikacją miejską. Drogi rowerowe cały czas się rozbudowują i zdecydowanie ułatwiają życie cyklistom. Na polskich ulicach w szczególności zapanowała moda na jeżdżenie na tzw. holenderkach. Dlaczego akurat rowery holenderskie cieszą się tak dużym zainteresowaniem naszych rodaków?

Prestiż dla cyklisty

Zwykły rower górski już nikomu nie zaimponuje. Był on popularny 10-20 lat temu, a dziś prym w modzie rowerowej wiodą modne holenderki. Są to rowery typu holenderskiego, które można masowo spotkać właśnie na ulicach Holandii. Kupimy je w wielu sklepach rowerowych, m.in. w sklepie internetowym Królestwo Rowerów. Są wygodne, estetyczne i bardzo modne. Klienci wybierają je z uwagi na fakt, że łatwo się nimi poruszać właśnie w centrach dużych miast.

Nazywane rowerami miejskimi, mają wzięcie w różnych grupach wiekowych odbiorców. Jeżdżą na nich zarówno osoby starsze, młodzież, jak i 20-30-latkowie, którzy dojeżdżają jednośladem do pracy czy na studia.

Różnice pomiędzy rowerami holenderskimi a innymi typami rowerów

Ekspert sklepu Królestwo Rowerów wyjaśnia wątpliwości klientów, którzy nie wiedzą, czym tak naprawdę różnią się rowery holenderskie od innych. Otóż posiadają one specyficzną ramę, odróżniającą „holenderki” od „górali” i rowerów trekkingowych. Górna rura głównego trójkąta jest prowadzona równolegle do ziemi, a siodełko znajduje się na podobnej wysokości co kierownica. Takie ustawienie tych dwóch kluczowych elementów jednośladu niejako wymusza na jego użytkownikach przyjmowanie postawy prostej, z rękami wyciągniętymi w kierunku kierownicy.

Rowery holenderskie charakteryzują się również i tym, że posiadają duże, zwykle 28-calowe koła oraz kierownicę wygiętą w dół. Dzięki temu dłonie spoczywające na jej rączkach skierowane są równolegle do kierunku jazdy.

Atutem „holenderek” jest to, że można na nich niezwykle komfortowo podróżować. Mają miękkie, szerokie siodełka i da się je wyposażyć w modne akcesoria, m.in. bagażnik, duże błotniki, a także w kosz na zakupy – z wikliny lub tworzywa, montowany pomiędzy rączkami kierownicy, w przedniej części roweru. Bez trudu zamontujemy z tyłu, na bagażniku takiego roweru fotelik do przewożenia dziecka. Wygoda podróżowania rowerami holenderskimi na pewno miała duże znaczenie dla ich spopularyzowania, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.