spanish-5

Dlaczego warto uczyć się akurat języka hiszpańskiego?

Język hiszpański należy do romańskiej rodziny języków indoeuropejskich. Współczesny język pochodzi ze średniowiecznego języka kastylińskiego. Obecnie język hiszpański nazywany jest językiem kastylińskim w celu odróżnienia od innych języków, które są używane w Hiszpanii. Język hiszpański jest drugim językiem wśród najbardziej powszechnych języków używanym na świecie. Na podstawie oceny z 2006 r. stwierdzono, że posługuje się nim jako językiem ojczystym ok.650 mln ludzi. Szczególnie popularny jest w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Europie i Afryce zachodniej. Obliczono też, że ok.100 mln ludzi używa języka hiszpańskiego jako drugiego języka. Natomiast liczba osób mówiących tym językiem na świecie to ok.1,5 mld.

Język hiszpański jest językiem urzędowym i międzynarodowym wielu organizacji

jak :UE, Unia Afrykańska, ONZ, UNICEF, FIFA, UEFA, Interpol, Światowa Organizacja Handlu, WHO i innych. Historia języka hiszpańskiego, ze śladami łaciny pochodzącymi z Cesarstwa rzymskiego rozpoczyna się w V wieku. Za najstarszy tekst hiszpański uważa się powieść ludową z ok. 1140 r.(pomimo iż słowa hiszpańskie pojawiły się już dużo wcześniej w klasztornym rękopisie łacińskim z X wieku). Natomiast język hiszpański jako język literacki uformował się w XV wieku. Język hiszpański jest nauczany nieobowiązkowo we wszystkich krajach Unii ole_hablasEuropejskiej oraz w innych regionach świata. We Francji uczy się języka hiszpańskiego ok.70 % młodych ludzi. Podobnie jest we Włoszech, Szwecji i Norwegii. Język hiszpański jest drugim po języku angielskim najczęściej używanym językiem na całym świecie. Jest on również drugim językiem w komunikacji międzynarodowej, drugim językiem portali społecznościowych  (Facebook, Twitter). Na uwagę zasługuje również fakt , że język hiszpański jest trzecim językiem najczęściej używanym(po języku angielskim i chińskim) w Internecie. Największą instytucją międzynarodową upowszechniającą język hiszpański za granicą oraz dbającą o popularyzację tego języka jest Instytut Cervantesa. Utworzony został w 1991 r. Siedziba Instytutu mieści się w Madrycie oraz w mieście gdzie urodził się Miguel Cervantes – w Alcala de Henares. Doskonale wszyscy wiemy jak ważna jest w obecnym świecie znajomość języków obcych. Język hiszpański jest coraz bardziej popularny również w Polsce. Nasi wybitni intelektualiści tacy jak Witold Gombrowicz oraz Ryszard imagesKapuściński bardzo interesowali się tym językiem oraz utrzymywali bardzo ścisłe kontakty ze światem hiszpańskojęzycznym. Obecnie obserwujemy duży wpływ tego obszaru językowego na świat kultury, ekonomii i polityki. Wzrasta jego zastosowanie w Internecie, świecie nauki i techniki. Jeżeli chodzi o studia to w Polsce jedenaście uniwersytetów oferuje naukę z zakresu filologii hiszpańskiej oraz iberystyki. Oszacowano, że język hiszpański ma największy przyrost procentowy spośród języków obcych (podobnie jest w innych krajach Unii Europejskiej).

Posługując się językiem hiszpańskim możemy śmiało wyjechać na wakacje

a także wybrać ten kraj jako miejsce stałego zamieszkania. W Hiszpanii zobaczymy piękne lasy, plaże, szczyty górskie oraz urokliwe zakątki nad morzem. Poznamy pyszną kuchnię raz miasta pełne zabytków i wspaniałej kultury. To kraj modnego obecnie tańca flamenco, corridy oraz uroczystych fiest. Hiszpania to również kraj z bardzo zróżnicowanym krajobrazem. To wspaniałe miejsce na wakacje i wycieczki. Każdy może znaleźć tutaj coś interesującego dla siebie. Na turystów czeka rodzinna atmosfera i wyjątkowa przygoda. Do Hiszpanii należy wiele wysp .Najbardziej z nich znane to : Teneryfa, Majorka, Lanzarote i Gran Canaria. Panuje tu wspaniały klimat śródziemnomorski co bardzo odpowiada polskim turystom. Miłośnicy dobrej kuchni mogą cieszyć się wspaniałymi potrawami a także doskonałym winem. Majorka i Ibiza stały się bardzo popularne już w latach 60-tych.Można tam spotkać wiele gwiazd muzycznych i filmowych – wiele z nich ma tam swoje domy. Mieszkańcy Hiszpanii bardzo dbają o swoje tradycje. Często obchodzą święta łączące ze sobą tańce, modlitwę, zabawę i śpiew. Hiszpania leżąca nad Morzem Śródziemnym posiada ok.4 tys km wspaniałego wybrzeża. Piękne zakątki, przejrzysta woda , piaszczyste plaże oraz słońce stwarza idealne warunki do odpoczynku. Kraj ten słynie również z oryginalnego krajobrazu z charakterystycznymi drzewami ( migdałowce, drzewa oliwne, figowce, dęby korkowe, drzewa pomarańczowe).

indexJest wiele znanych miast hiszpańskich .Jednym z najpiękniejszych jest Barcelona. Miasto leży w części północno-wschodniej Hiszpanii. To stolica Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii. Metropolia ma ok.5 mln mieszkańców. Barcelona była w 1992 r. gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Warto zwiedzić to piękne miasto – zobaczyć katedrę Sagrada Familia(jeszcze w budowie) zaprojektowaną przez wybitnego artystę – to Antoni Gaudi. Architekt przejął zlecenie budowy tej katedry w 1883 r. Początkowo do 1914 r. nie poświęcał tej budowie dużo czasu. Po 1914 r. poświęcił się zupełnie świątyni. Zamieszkał  na terenie budowli. Po śmierci został zgodnie ze swym życzeniem, w niej pochowany. Architektura świątyni jest bardzo oryginalna , z mnóstwem ozdobnych detali. Nie wolno również zapomnieć o zwiedzeniu stadionu wspaniałej drużyny piłkarskiej FC Barcelona. Zwiedzanie tego miasta to gratka dla turystów i niezapomniane wrażenia. Inne miasta godne polecenia to Toledo oraz stolica Madryt.

Przeczytaj też „Dlaczego warto się uczyć języka hiszpańskiego”

Ze znajomości języka hiszpańskiego jako jednego z języków romańskich płyną same korzyści.

Znajomość tylko języka angielskiego już nie wystarcza. Korzyści płynące z nauki języków romańskich są liczne. Podczas rekrutacji do nowej pracy często można usłyszeć pytanie o znajomość innego języka oprócz angielskiego. Znajomość języka hiszpańskiego pomoże znaleźć pracę w sektorze  prawniczym, technicznym, biomedycznym, instytucji europejskich. Stanowiska pracy w tych sektorach charakteryzują się wyższymi zarobkami. Często również pracodawcy oferują pobyty w tych krajach. Daje to olbrzymie możliwości poznania tak wspaniałej kultury. Znajomość drugiego języka to obecnie wymóg dla osób, które chcą pracować w instytucjach międzynarodowych. Podróżując po świecie mamy kontakt z różnymi kulturami władającymi różnymi językami – znajomość języka angielskiego może okazać się niewystarczająca. Wiele osób sądzi, że języka hiszpańskiego używa się tylko w Hiszpanii. Oczywiście to nie jest prawda.

pCiekawostką jest fakt, że język hiszpański w komunikacji jest częściej używany niż język francuski i niemiecki. Hiszpanie są narodem bardzo otwartym – znając język hiszpański nawet tylko w sposób komunikatywny poznamy lepiej ich kulturę. Ostatnio bardzo znany na świecie jest film hiszpański. Dzięki znajomości języka możemy lepiej interpretować założenia reżysera oraz aktorów. Sprawi to na pewno dużą przyjemność widzom. Korzyści ze znajomości języka hiszpańskiego jest oczywiście dużo więcej. Nie ważne w jaki sposób poznamy język – swobodne posługiwanie się językiem obcym daje wiele radości i satysfakcji oraz otwiera wiele perspektyw.

Powyżej widać jak ważna jest znajomość języka hiszpańskiego. Czy nauka języka hiszpańskiego online ma sens? Nauka hiszpańskiego czy offline czy online ma zawsze sens gdyż jest to pewna inwestycja w naszą przyszłość.

Poprzedni

Pij zdrową wodę

Następny

Jak walczyć z trądzikiem?

1 Comment

  1. Elizka

    Myślę, że uczenie się jakiegokolwiek języka obcego ma swoje korzyści. Nawet jeśli to mało znane narzecze. Pomijając fakt, że być może szukają tłumacza w placówce dyplomatycznej, to sam proces uczenia się jest ogólnie rozwijający.

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén