Nie każde dziecko ma taki talent, by stać się słynnym muzykiem czy piosenkarzem, jednak niezależnie od wrodzonych umiejętności zajęcia muzyczne to świetna propozycja dla najmłodszych. Jakie korzyści wynosi się z takich zajęć?

 

Uczą współpracy i dyscypliny

 

Zajęcia muzyczne dla dzieci odbywają się w grupie, co oznacza, że maluch musi nie tylko słuchać pani, ale i współpracować z innymi uczestnikami – to uczy pracy zespołowej oraz pomaga zrozumieć, że nie zawsze jest się w najważniejszą osobą, będącą w centrum uwagi.

 

Bycie członkiem grupy muzycznej to także dobra szkoła samodyscypliny – trzeba brać udział w próbach, uczyć się kolejnych partii muzycznego utworu, systematycznie ćwiczyć, zdobywać nowe umiejętności. Nawet jeśli dziecko nie ma słuchu muzycznego, poprawi się mu koncentracja i pamięć, co przyda się na kolejnych etapach edukacji.

 

Lepszy rozwój

 

Dziecko może w przyszłości nie mieć nic wspólnego z muzyką, ale obcowanie z nią mocno wpływa na ogólny rozwój młodego człowieka, także w dziedzinach, które wydają się bardzo odległe od muzyki, jak chociażby nauki ścisłe. Udowodniono, że muzyka jest idealnym narzędziem stymulującym rozwój, do tego ma działanie terapeutyczne – zajęcia muzyczne polecane są między innymi dzieciom z ADHD, autyzmem, dysleksją.

 

Dzięki warsztatom umuzykalniającym poprawia się orientacja przestrzenna, mózg lepiej odbiera i przetwarza bodźce, łatwiej rozwijać mowę oraz głos.

 

Już od najmłodszych lat

 

Kiedy rozpocząć przygodę z muzyką? Na zajęcia umuzykalniające nigdy nie jest za wcześnie, choć oczywiście charakter tych zajęć musi być dostosowany do wieku uczestników. Są instytucje, jak Teatr Małego Widza, które specjalizują się w warsztatach dla najmłodszych dzieci i organizują specjalne zajęcia muzyczne w żłobkach oraz przedszkolach.

 

Gdzie jeszcze można znaleźć warsztaty muzyczne dla dzieci? Warszawa to jedno z tych miast, gdzie wybór zajęć jest naprawdę duży, ale i w mniejszych miejscowościach organizowane są w placówkach kulturalnych oraz w szkołach zajęcia dla najmłodszych, nierzadko za darmo, z udziałem doświadczonych nauczycieli i profesjonalnych artystów.

https://www.teatrmalegowidza.pl/