fence-railing-wrought-iron-barrier-51002Dobór optymalnego napędu do bramy garażowej jest podstawą do tego, by brama ta mogła dobrze działać, zapewniać bezpieczeństwo i komfort, a także służyć użytkownikom przez wiele lat. W związku z tym, przed samym zakupem napędu,  a więc de facto doborem siłownika odpowiadającego bezpośrednio za automatykę bramy, należy dokładnie przemyśleć kilka ważnych kwestii.

Czym się kierować dobierając napęd do bramy?

Przy doborze takiego rodzaju systemów jak napędy do bram użytkownicy powinni odpowiedzieć sobie na parę pytań. Kwestią najważniejszą jest to, aby określić, jaką powierzchnię brama będzie zajmowała. Producenci napędów do bram mają bowiem najczęściej w swojej ofercie do zaproponowania dwa rodzaje napędów.
Są one sklasyfikowane pod kątem siły ciągu, a więc dostosowane są do bram o różnej powierzchni. Oczywiście, sporą rolę odgrywa element bezpieczeństwa. Są tam bowiem montowane zabezpieczenia takie jak: fotokomórki, krawędzie bezpieczeństwa, przeciążenia amperometryczne, czy enkodery. Muszą być one dobrane wprost pod siłę ciągu, żeby napęd tuż po instalacji i regulacji wszystkich parametrów i funkcji pozostawał maksymalnie bezpieczny dla użytkowników. Tutaj też od razu warto wspomnieć o kolejnej kwestii,
a mianowicie o tym, ilu użytkowników i jak często w cyklu dziennym ma bramę użytkować. Inaczej w końcu prezentują się te statystyki w obiektach publicznych, a jeszcze inaczej na prywatnych posesjach.

Przy doborze napędu liczy się również to, jaki ma być zakres głośności bramy.
Większość napędów wyposażona jest w silnik 24 V, jaki to sprawia, że wspomniane napędy do bram charakteryzują się bardzo cichą pracą. Za jakość pracy napędów odpowiada także taki ich element konstrukcji jak prowadnica. Do cichych zalicza się prowadnice z paskiem kevlarowym. Użytkownicy powinni wiedzieć o tym, że aby wzmocnić pasek i jego żywotność wewnątrz zanurza się linki stalowe. To daje podwójne działanie: napędy do bram pracują cicho i są też przeznaczone do wieloletniego użytku.

Kolejny ważny czynnik, jaki powinien zostać wzięty pod uwagę, kiedy dobiera się automatykę bram to prędkość otwarcia bramy. Otóż, w standardowych bramach wynosi ona około 8 – 9 m/minutę. Szacuje się, że tradycyjnie zaprojektowaną bramę o wysokości
2,2 metra otwiera się w 15 sekund. Kiedy chodzi o kwestię czasu przy obsługiwaniu zautomatyzowanej bramy nie można również zapominać o tak ważnym aspekcie jak zasięg pilota. Są bowiem tak nowoczesne piloty, którymi można sterować nawet do 150 metrów. Analogicznie, kiedy otwiera się bramę automatyczną telefonem komórkowym, przez radio, lub specjalnym czujnikiem, tak samo należy wziąć pod wzgląd, jaki jest czas otwarcia.
Przy tego typu nowoczesnych rozwiązaniach warto wiedzieć, że czas ten znacznie się skraca, jak i możliwe jest otwieranie bramy z różnych miejsc i różnej odległości. A to ma faktycznie spore znaczenie dla użytkowników.

A co kiedy nie będzie napięcia?

Wybierając napęd do bramy warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, co w przypadku,
kiedy zabraknie napięcia. Użytkownik powinien mieć wtedy możliwość przełączenia trybu na tryb ręczny, za pomocą odblokowania znajdującego się przy wózku prowadnicy lub przy klamce od bramy. Kiedy natomiast zauważy on, że zasilanie zanika często to powinien pomyśleć o tym, by stosować zasilanie awaryjne, na przykład przy pomocy akumulatorów.
To one pozwolą wykonać kilka cykli otwarcia i zamknięcia. Wówczas brama staje się
w zasadzie bezobsługowa.
Każda brama automatyczna jest maszyną, dlatego należy ją użytkować zgodnie
z przeznaczeniem. Po zastosowaniu się do zaprezentowanych powyżej wskazówek technicznych nie można też zapominać o kolejnym istotnym aspekcie, a mianowicie o tym,
by zamówić części u sprawdzonych producentów, w doświadczonej firmie, w której monterzy posiadają niezbędne kwalifikacje. Produkty wraz z montażem należy więc kupować jedynie
w sprawdzonych firmach dystrybucyjnych.

Stan techniczny bramy musi być bardzo dokładnie sprawdzony. Warto sprawdzić, czy brama porusza się lekko, bez żadnych tarć. To pozwoli określić, czy automatyka będzie działała poprawnie. Inne równie ważne czynniki to: waga bramy, jej długość, i wcześniej wspomniana ilość cykli. Przy wyborze napędu należy patrzeć na najbardziej popularne przedziały wagowe, dla odpowiedniego rodzaju bram. Należy również pamiętać o tym, że im więcej zabezpieczeń dla użytkownika, a także innych przydatnych funkcji, tym większa gwarancja że brama będzie nam służyć przez wiele lat. Najbardziej zaś należy przyłożyć się do wyboru bramy przemysłowej. Tam bowiem jeszcze większy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo użytkowania i ilość cykli dobowych, a więc otwierania i zamykania bramy uśrednionego
w trakcie jednego dnia.

Należy dokładnie zastanowić się, jaki rodzaj napędu wybieramy. Na szczęście, w tej chwili
w podjęciu tej decyzji pomagają monterzy, którzy zawsze służą wskazówkami.
Dlatego tak istotne jest znalezienie profesjonalnej firmy, która odpowiadać ma za montowanie oraz za wcześniejszy zakup bramy.