images-12Arginina i cytrulina zaliczają się do grupy tzw. produktów przedtreningowych. Wspomagają biologiczne funkcje ludzkiego organizmu i wspomagają go podczas wysiłku fizycznego. Terminu tego jak sądzę nie trzeba wyjaśniać, przyjrzyjmy się jednak bliżej substancjom, jakich nazwy pojawiły się powyżej.

Są to no – boostery, czyli pompery tlenku azotu. Wpływa on korzystnie na ludzki organizm. Między innymi:

– pełni funkcję neuroprzekaźnika,

-gwarantuje zabezpieczenie przed choroba wieńcową,

-buduje wytrzymałość organizmu,

-eliminuje powody zawałów (sklejanie się płytek krwi)

Czym dokładnie są arginina oraz cytrulina? Arginina jest aminokwasem endogennym, jego obecność powoduje, że większe jego ilości organizm ludzki wytworzy już samodzielnie. Najważniejsze następstwo przyswajania argininy do organizmu, to zwiększenie światła naczyń krwionośnych znajdujących się w mięśniach. Przyśpiesza to transport składników odżywczych w obrębie całego organizmu.. Zwykle współistnieje z ornityną i/lub lizyną w stężeniu od dwóch do czterech gram dziennie. Argnina po wniknięciu organizmu, może być metabolizowana na różne sposoby. Jeden z nich to rozkład w obecności tlenu na cytrulinę oraz (pożądane) NO. Drugi zamienia argininę w poliamidy, biorą one udział w powielaniu danych znajdujących się w DNA i zmienianiu go w mRNA, wedle których tworzą się kolejne komórki mięśniowe. Ostatnim typem metabolicznego użytkowania argininy, jest zmienianie jej w agmatynę – która stymuluje generowanie impulsu siłowego w mięśniach.

Cytrulina – jest aminokwasem biorącym udział w produkcji tlenku azotu. Cytrulina sprzyja też eliminowaniu amoniaku – co opóźnia męczenie się organizmu. Amoniak ma destrukcyjny wpływ na organizm, dlatego warto w ramach detoksu pozbyć się go z organizmu.

Obie te substancje mają korzystny wpływ na zdrowie. Przyśpieszają powrót do sił po urazach. Rekomendowana suplementacja tych substancji to 3 – 5 gram dziennie. Przekraczanie owego limitu może powodować problemy żołądkowe oraz hamować przyswajanie alternatywnych aminokwasów, a także upośledzać nerki. Suplementy, o których mowa w artykule stosuje się również w profilaktyce przeciwzawałowej. W trakcie intensywnego treningu warto łączyć ich wspomagające działanie dla lepszych efektów na siłowni. Te składniki są polecane również osobom, które długo borykają się z problemami z wchłanianiem składników odżywczych i maj duże niedobory.

Jak widać,Arginina i cytrulina to preparaty, których rozsądne zażywanie może mieć zbawienny wpływ na organizm ludzki.