Kwiaty, zieleń, natura… Stanowią one nieodłączną część życia każdego człowieka. Warto wiedzieć, że przy znajomości niektórych niepisanych zasad, które ich dotyczą, można niewerbalnie przedstawić swoje intencje ku drugiej osobie. Dlaczego jest to ważne?

Najpewniej nikt nie chciałby popełnić błędu, wręczając ukochanej bukiet pogrzebowych kwiatów. Za to kolor posmarowanej roślinki może symbolizować uczucia, jakimi się darzy obdarowaną kobietę. 

Wiedzę na ten temat można zdobywać samodzielnie poprzez czytanie różnorakich artykułów w Internecie. Niektórzy prowadzą blogi lub inne strony internetowe opowiadające o symbolice kwiatów. Jednak nie jest to wiedza, którą da się posiąść w jedno popołudnie. Istnieje również możliwość zapisania się na kurs florystyczny, podczas którego chociaż w pewnym stopniu zostaną przybliżone podstawowe zagadnienia. Doświadczone osoby chętnie przekażą swoją wiedzę dalej, by pomóc w unikaniu faux pas. Bardzo często kursy oferują możliwość praktycznego podejścia do tematu florystyki, samodzielnego układania kwiatów w wiązanki oraz nadawanie odpowiednich zdobień. 

Jednakże co zrobić, gdy ta wiedza staje się potrzebna „na już”? Jeśli w chwili obecnej nie ma czasu na jakiekolwiek szkolenia, warto odwiedzić kwiaciarnię. Jej pracownicy z pewnością znają wiele zasad panujących w świecie florystyki i chętnie udzielą pomocy w kłopotliwych kwestiach. Pomogą przy wyborze odpowiedniego podarunku, czy lepszy by był bukiet ciętych kwiatów, czy roślina doniczkowa. W zależności od okoliczności i okazji dobierze się odpowiedni prezent. Ponadto można liczyć na profesjonalną pomoc przy dodatkach dołączonych do głównej rośliny. Niby to tylko drobne ozdobniki, ale potrafią wiele zmienić w postrzeganiu podarunku. 

Wybierając kwiaty dla ukochanej, mamy, siostry, szefowej czy nauczycielki należy brać pod uwagę symbolikę kwiatów. Trzeba pamiętać, by zwracać na to dużą uwagę, ponieważ pomyłka może postawić daną osobę w złym świetle. Chcąc zrobić coś dobrego, zostanie się osądzonym jako osoba nietaktowna, czego z pewnością każdy chciałby uniknąć. Bowiem prezenty wręcza się z nadzieją na wywołanie uśmiechu u obdarowanej osoby, a nie poczucia zawiedzenia, rozczarowania oraz smutku.