Dokładne oczyszczenie samochodu z głęboko osadzonych zanieczyszczeń i osadów jest ważne i potrzebne, by zapobiegać niszczeniu lakieru i zachować korzystny wygląd auta.

Oprócz mycia aktywną pianą i szamponem, wymaganym środkiem do pielęgnacji karoserii jest produkt do złudzenia przypominający plastelinę, o średniej twardości jakim jest glinka czyszcząca.

Nano Glinka to plastyczna masa, przy której pomocy usuniemy zalegające i przyschnięte zabrudzenia z powierzchni lakieru samochodowego tj. czarne kropki z asfaltu, nalot z układu hamulcowego czy plamy z żywicy. Stosujemy ją według wskazówek producenta, byśmy złym użyciem nie narobili szkód powłoce lakierniczej. Glinka czyszcząca współpracuje z lubrykantem, który nadaje jej odpowiedniego nawilżenia i poślizgu.

Glinkę lakierniczą polskiego producenta można kupić, np. w sklepie internetowym HadwaoNet.

Pracy rozpoczynamy od oderwania od całości kawałka glinki i ugniatania jej w dłoniach. Glinka lubi ciepło, robi się wtedy miękka o odpowiedniej elastyczności.

Podzieloną karoserię na mniejsze fragmenty, zwilżoną lubrykantem, przecieramy glinką w celu zebrania w nią zanieczyszczeń. Bez szorowania i mocnego naciskania, przesuwamy glinkę po lakierze, by po kilku ruchach stwierdzić, że powłoka lakieru jest już dostatecznie gładka i dany fragment jest oczyszczony.

Glinka czyszcząc wyłapie brud, zagniećmy go do środka a czystą stronę dalej wykorzystajmy do dalszej pracy, cały czas zwracając uwagę na poślizg glinki, by nie narobić drobinkami kurzu rysów na lakierze.

Po wykonanym oczyszczaniu samochodu glinką czyszczącą, przesuwając dłonią po powierzchni poczujemy różnicę, bowiem wyeliminowane zostały zanieczyszczenia wyczuwane pod palcami, które powodowały, że lakier był szorstki i narażony na niszczenie.

Stosując glinkę czyszczącą uzyskamy nie tylko super gładki lakier ale również przyczynimy się do pozbycia z szyb samochodowych zaschniętych owadów, osadów z soków drzew i różnych innych plam. Należy przy tym również pamiętać by nie stosować glinki zbyt często.

Tak dogłębnie oczyszczone powierzchnie są przygotowane na aplikację zabezpieczeń np. woskiem naturalnym Carnauba, powłoką hydrofobową  bądź ceramiczną. Dzięki wskazanym wyżej zabiegom utrzymamy przez długi czas dobry wygląd pojazdu i dość trwałą formę zabezpieczenia karoserii samochodowej.