gniazdo-niemowleceIdea otulenia, bliskości, zapewnienia dziecku warunków półpłodowych, celem spokojnego wprowadzenia go w otaczający świat jest tak prosta i skuteczna, aż trudno uwierzyć, że czasem o tym zapominamy.

Rynek dziecięcy jest i był przepełniony przedmiotami, z których większość zupełnie nie podąża za naturalnymi potrzebami dziecka. Dlatego tak cieszy coraz mocniejsza ostatnio tendencja powrotu do organicznych odruchów rodzicielskich, która objawia się również w propozycjach producentów artykułów dziecięcych.

Absolutny hit ostatnich lat to gniazdo niemowlęce. Obecne zawsze gdzieś na obrzeżach głównych nurtów i mody rodzicielskiej. Słusznie przeżywa właśnie swój renesans dzięki zapożyczeniom ze skandynawskiego stylu wychowania i wystroju wnętrza.

Gniazda niemowlęce, zwane inaczej kokonem, zapewniają komfort niemowlęciu bez względu na otaczające warunki. Sprawiają, że nasz mały pisklak czuje się w jego wnętrzu bezpiecznie i przypomina sobie momenty spędzone w brzuszku mamy. Bezpieczeństwo to najważniejsza z cech, która charakteryzuje kokony.

Gniazdo niemowlęce zapewnia spokojny sen dzięki ograniczonej przestrzeni i miękkim ściankom. Umożliwia rodzicom sen w łóżku z maleństwem, bez ryzyka przygniecenia dziecka, bez ciągłej obawy, czy nie spadnie. To idealna sytuacja, kiedy dziecko śpi w poczuciu bliskości najważniejszych osób, mając jednocześnie swoją małą, oddzielną przestrzeń.

Doceniają je zwłaszcza rodzice wcześniaków, u których potrzeba przytulnego ograniczenia przestrzeni i poczucie bezpieczeństwa są szczególnie ważne.

Już sam fakt pomocy delikatnego przejścia z brzucha mamy do samodzielności czyni gniazdo wyjątkowym, ale ma wiele innych zastosowań. Gniazdo niemowlęce to również wypełniacz do wózka, czy łóżeczka turystycznego. Samo w sobie jest świetnym przenośnym łóżeczkiem, zapewniając dziecku znajomą, spokojną przestrzeń w każdym otoczeniu. Dla zabieganych mam może stać się również przenośnym przewijakiem lub matą do zabawy.

Gniazdo niemowlęce pomaga również w stopniowym prostowaniu ciała dziecka i łagodnym przystosowywaniu się do nowej pozycji, już w pełni rozprostowanej.

Ciekawe są modele gniazd, posiadające ściągacze, za pomocą których możemy regulować wielkość gniazda.

Dobrej jakości gniazda niemowlęce można bez problemu prać w pralce, przez co są dużo bardziej higieniczne i mniej alergizujące od materacy.

Sama technika otulania dzieci jest znana od lat. Jednak forma i materiał dzisiejszych gniazd niemowlęcych to innowacyjne rozwiązanie, do którego warto się przekonać.