Każdy miłośnik motoryzacji powinien znać ciekawą historią silnika czterosuwowego. Gdyby nie on, to nie moglibyśmy cieszyć się obecnie nowoczesnymi i komfortowymi pojazdami. Warto wiedzieć, że wspomniany silnik został odkryty przez samouka, który nie posiadał nawet technicznego wykształcenia. Zdecydowana większość z nas nie zna nazwiska tego wybitnego konstruktora – najwyższy czas to zmienić. To właśnie on miał bezpośredni wpływ na kształtowanie się branży motoryzacyjnej. Być może wyglądałaby ona teraz zupełnie inaczej.

Silnik Otto – od niego wszystko się zaczęło
Twórcą silnika czterosuwowego jest Nikolaus Otto. Pochodził on z biednej rodziny chłopskiej. Jego rodzice nie mogli mu pomóc finansowo, przez co nie uczęszczał on do szkoły technicznej. Zajmował się wieloma różnymi pracami, aby zarobić na swoje utrzymanie. Jego największą pasją było majsterkowanie. Już od najmłodszych lat uwielbiał tworzyć własne konstrukcje, które nie zawsze działały zgodnie z planem. W ten sposób uczył się podstawowych praw fizyki i mechaniki. Bardzo szybko poziom jego wiedzy i praktycznych umiejętności podnosił się, pomimo tego, że był on jedynie samoukiem. 
Pierwszy silnik spalinowy został stworzony w roku 1878. Ciekawym faktem jest to, że był on zasilany gazem. Dla wielu osób z pewnością będzie to sporym zaskoczeniem. Silnik Otto, gdyż tak został on nazwany był pierwowzorem silników czterosuwowych, które są aktualnie wykorzystywane w branży motoryzacyjnej. W tym przypadku zastosowano obieg cieplny ze spalaniem. Twórca dążył do utrzymania stałego poziomu objętości. Pierwszy silnik opierający swoje działanie na benzynie powstał w 1879 roku. Dopiero po 16 latach udało się wypuścić na rynek pojazd wyposażony w silnik o mocy 1000 KM. W tamtych czasach było to prawdziwym osiągnięciem.

Odkrycie zapłonu magnetycznego
Warto wiedzieć, że to właśnie Otto jest twórcą zapłonu magnetycznego. Jego podstawą jest iskra elektryczna, która prowadzi do zapalenia się mieszanki paliwa oraz powietrza. To wszystkim świetnie znany zapłon iskrowy. Jego skonstruowanie miało kluczowy wpływ na dalszy rozwój silnika benzynowego. Początkowo był to model dwusuwowy, jednak kilka miesięcy później Otto skonstruował wariant z czterema suwami.

Branża motoryzacyjna cały czas się rozwija. Aktualnie korzystamy z coraz nowszych technologii, co przekłada się na wydajność oraz ekonomiczność. Przykładem jest marka Deutz, która produkuje innowacyjne silniki i części Xchange. Powstają one dzięki obróbce i przetworzeniu uszkodzonych podzespołów. Pozytywnie wpływa to na środowisko naturalne.