Drewno w ogrodzie cieszy oko lecz wymaga starannych zabiegów pielęgnacyjnych. Zadbane, za pomocą odpowiednio dobranych środków, przetrwa na naszej posesji przez wiele lat.

Szeroka dostępność gatunków drewna na polskim rynku sprawia, że właśnie ten materiał coraz częściej gości w naszych ogrodach. Praktycznie każda godna uwagi kompozycja zieleni posiada elementy drewniane. Mogą być to altany, pergole czy tarasy. Drewno w ogrodzie służy również za element dekoracyjny.

Warto zadbać

Drewno jako materiał organiczny w wyjątkowy sposób jest podatne na czynniki atmosferyczne. Również powierzchnie użytkowe np. deski tarasowe zużywają się na skutek codziennego ich używania. Dlatego tak ważne jest regularne dbanie o kondycje drewna za pomocą odpowiednich środków do jego impregnacji. 

Impregnacja, to proces nasycenia drewna preparatem ochronnym, który ma za zadanie zniwelować niekorzystne czynnik atmosferyczne  na które narażone jest drewno używane na dworze. Do impregnatów należą preparaty rozpuszczalnikowe, olejowe lub solne. Impregnacja chroni drewno przed grzybem, szkodnikami oraz nasiąkaniem wodą. Środki ochrony dobierane są w zależności od gatunku drewna.

Zrób to sam

Inaczej niż w przypadku drewnianych elementów kuchni ( blat drewniany, parapet drewniany ) konserwacja surowca na zewnątrz jest bardzo prosta.

Powierzchnie należy oczyścić i oszlifować. Ewentualne pęknięcia i ubytki należy uzupełnić szpachlą. Pamiętajmy, że impregnowana powierzchnia powinna być sucha ( w przypadku budowy drewnianej konstrukcji materiał powinien schnąć około trzy doby).

Na tak przygotowane drewno nanosimy substancję konserwującą minimum dwukrotnie. Pracę powinniśmy przeprowadzać używając odzieży ochronnej i rękawic. Impregnat możemy rozprowadzać pędzlem lub wałkiem. Tak odświeżone deski tarasowe będą gotowe na następny sezon.

Czym zaimpregnować drewno?

Impregnaty bezbarwne – rozwiązanie, które nie zmienia wyglądu drewna. Mimo tego chroni je przed chorobami, wilgocią i owadami. Po zabezpieczeniu drewna impregnatem bezbarwnym możliwe jest nakładanie następnych koloryzujących warstw.

Impregnaty koloryzujące – dodatkową funkcja, oprócz ochrony, jest zabezpieczenie drewna przed zmianą koloru pod wpływem warunków atmosferycznych. Najczęściej nakłada się je po impregnacie bezbarwnym.

Lakiery – substancje wytworzone na bazie żywicy, to popularne rozwiązanie w ochronie drewna w ogrodach. Niestety warstwa lakieru szczelnie pokrywa materiał i zatrzymuje wilgoć w środku drewna co powoduje pękanie lakieru przy próbach wydostania się jej na zewnątrz.