Programowanie staje się elementarną umiejętnością, o którą coraz częściej będą pytali na rynku pracy. Umiejętnością nie tylko tworzenia, ale i obsługi czy podstawowych zdolności ustawień urządzeń. Dlatego warto już od najmłodszych lat stopniowo przygotowywać dziecko do tego, że kodowanie może być świetną alternatywą dla innych zajęć. Być może rozwiniemy w nim pasję, którą będzie chciało pogłębiać wraz z wiekiem. A jak zacząć?

Darmowe platformy i gry uczące programowania.

W sieci można odnaleźć dużą ilość materiałów edukacyjnych przedstawiających podstawy programowania dla dzieci. Mowa tu zarówno o aplikacjach typu Scratch, które pozwalają na stworzenie własnej gry czy animacji, jak i platformach gamingowych, gdzie, żeby osiągnąć cel gry, należy zaprogramować wirtualną postać do pokonywania przeszkód. Tego typu aplikacje i gry to też świetna okazja do tego, abyśmy wspólnie z dzieckiem usiedli do komputera czy tabletu i poświęcili mu nieco uwagi kształcąc je, a przy okazji także naprawdę dobrze się bawiąc.

E-learning.

Kursy internetowe, bootcampy online? Na pewno jest to super możliwość, aczkolwiek należy się zastanowić czy aby na pewno dla najmłodszych dzieciaków. Warsztaty programowania dla dzieci w wieku gimnazjalnym odbywające się online, jak najbardziej mogą być efektywne. Natomiast niekoniecznie nadadzą się one (a w sumie zachęcą) młodsze dzieci, które wolą dużo bardziej namacalną interakcję. Naszym zdaniem lepiej zostawić je dla nieco starszych, czy nawet dorosłych, a dziecku dać inne możliwości wciągnięcia się w programistyczny świat.

Szkoły programowania.

Coraz częściej pokazujące się w większych i mniejszych miastach szkoły, oferujące kodowanie dla dzieci w Zaprogramowani, to jedna z najlepszych opcji. Jeżeli wiemy, że dziecko będzie zainteresowane tworzeniem programów, gier aplikacji, lub po prostu cyfrowym rozwojem, warto jest poświęcić czas i pieniądze na tego typu zajęcia pozalekcyjne. W takich szkołach wyselekcjonowana kadra, odpowiednio dobrany materiał oraz możliwości pozwalają na naukę w sposób najbardziej przystępny dla danej grupy wiekowej. Kompleksowość takich zajęć wspomaga ogólny rozwój i wiedzę.

Co wybrać?

W zależności od wieku dziecka możemy najpierw  postawić je przed nauką samodzielną lub online, aby zobaczyć, czy dziecko chce i nie sprawia mu to problemów. Jeżeli widzimy zaczątek przyszłego pasjonata, nauka programowania dla dzieci w Zaprogramowani jest formie stacjonarnych zajęć pozalekcyjnych jest świetnym uzupełnieniem zdobytej wcześniej wiedzy, jak i początkiem przyszłej przygody.