Piwo to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Od pokoleń jest znane, lubiane i produkowane w niemal każdym zakątku naszego globu. Nic więc dziwnego, że ma tylu zwolenników. Piwo z beczki, butelkowane, kraftowe albo smakowe – wybór jest ogromny i tylko od nas zależy, na które się zdecydujemy. A gdyby tak przygotować piwo w domowych warunkach? Sprawdźmy, jak to zrobić i z czym to się wiąże.

Piwo domowe może okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę! Samodzielnie przygotowany złoty trunek to doskonały okazja na sprawdzenie się jako warzelnik piwa. Niektórym może wydawać się trudnym zadaniem, ale wbrew pozorom – w łatwy sposób można je przyrządzić w domowych warunkach. Domowe piwo będzie wyróżniało się smakiem, spośród tych trunków, które znajdziemy na sklepowych półkach. Jednak czy to coś złego? W końcu napój przyrządzony własnoręcznie i tak będziemy bardziej doceniać niż to, co znajdziemy w sklepie.

Na początku był brewkit…

Początkujący warzelnicy piwa powinni rozpocząć od zakupu tzw. brewkitu. Brewkit to nic innego, jak puszka z nachmiolonym esktraktem słodowym, który jest najprostszym sposobem na uwarzenie piwa w domu. Rodzajów i smaków brewkitu jest bardzo dużo, dlatego tylko od nas zależy, jakie piwo będziemy chcieli uwarzyć. Koszty zakupu brewkitu nie są duże i początkowo będą oscylować wokół kwoty rzędu 60-80 zł. Przygotowanie piwa w oparciu o ekstrakty słodowe wiąże się z użyciem dwóch puszek – w jednej będzie brewkit, czyli ekstrakt nachmielony, a w drugiej dodatkowy surowiec. Jeśli nie użyjemy surowca to nasz złoty trunek będzie miał ekstrakt początkowy na poziomie ok. 5%, a zawartość alkoholu w piwie wyniesie tylko 2%. Jeśli liczymy się z kosztami, to dodatkowy surowiec możemy zastąpić cukrem lub glukozą. Warto pamiętać, że jednak to rozwiązanie spowoduje, podpicie procentów alkoholu w trunku, a przez to utraci na tym nasze piwo. Jeśli zależy nam na pełniejszym i bogatszym smaku, to warto dodać porcję niechmielonego ekstraktu słodowego. Zamiast 1 kg cukru/glukozy lepiej jest dodać porcję ekstraktu słodowego (niechmielonego 1,2 lub 1,7 kg).

Jeśli początkujący piwowarzy zdecydują się na zrobienie złotego trunku z brewkitu, to poznają zasady oraz wyrobią w sobie nawyk związany ze sterylizacją i czyszczeniem, co jest bardzo ważne w przypadku produkcji domowego piwa. Higiena odgrywa tutaj bardzo ważną rolę, a jakiekolwiek zabrudzenia, które pojawią się podczas produkcji piwa mogą spowodować, że nasz trunek zamieni się w ocet.

Produkty niezbędne do domowego wyrobu piwa

Każdy domowy wyrób oznacza zakup właściwego sprzętu i dodatków, które będą niezbędne do przygotowania odpowiedniego produktu. Gdy mówimy o domowym piwie, to w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na duży garnek, w którym będziemy rozrabiać poszczególne składniki. Optymalnie, jeśli wielkość tego garnka będzie wynosiła ok. 10 litrów. Kolejnym, bardzo ważnym elementem, w który warto się zaopatrzyć będzie fermentor z kranikiem, czyli pojemnik fermentacyjny, który użyjemy do rozlewu piwa. Lista zakupów powinna obejmować także wężyk do rozlewu piwa, drewnianą lub plastikową łyżkę, kapslownicę oraz kapsle, miarkę do cukru, termometr analogowy lub elektroniczny do żywności, ekstrakty słodowe, spirytus oraz inną chemię do dezynfekcji termometru czy butelek oraz ręczniki papierowe, które przydadzą się w wielu sytuacjach.

Sprzęty i niezbędne akcesoria do domowego wyrobu piwa znajdziesz w sklepie internetowym www.domowaspizarnia.pl