Kredyty dla rolników otwierają przed nimi nowe szanse rozwoju i pozwalają na odwrócenie niekorzystnej passy na rynku. Jakie czynniki wziąć pod uwagę, rozważając tego typu zobowiązanie?

Działanie gospodarstwa rolnego i jego finansowanie

Pierwszy obraz wsi, jaki pojawia się w głowie większości z nas, jest raczej daleki od rzeczywistego. Oczywiście polska wieś to piękne krajobrazy, pola i łąki, a także ogrom pracy związanej z uprawą ziemi czy hodowlą trzody, ale też coraz większa liczba nowoczesnych urządzeń i maszyn rolniczych. Ich zakup jest niezwykle kosztowny, takie wyposażenie często ma wyższą wartość niż np. samochód osobowy. Z uwagi na specyfikę gospodarstwa rolnego, wdrażanie nowych technologii oraz ilość pracy można je porównać do przedsiębiorstwa w niemal dowolnej innej branży – oczywiście pod kątem zarządzania czy finansowania.

I właśnie finansowanie gospodarstwa często jest największym problemem. Nie ulega wątpliwości, że dochody z takiej działalności mogą (ale nie muszą) być bardzo wysokie, należy jednak pamiętać, iż często są one sezonowe. Ponadto na ich wysokość wpływa wiele czynników losowych, jak np. pogoda (a raczej jej załamanie czy długa zima) lub choroby zwierząt hodowlanych. Dlatego też w ofercie banków coraz częściej spotyka się oferty kredytowe skierowane do rolników. Nie ma w tym nic dziwnego – mało tego, kredyty dla rolnika są bardzo korzystne i zróżnicowane, a do tego mogą się przydać w różnorodnych okolicznościach.

Kredyty dla rolnika można zaciągać w rozmaitych sytuacjach – począwszy od chęci rozwoju swojego gospodarstwa czy jego modernizacji, przez zakup brakującego sprzętu, aż po uratowanie sytuacji w wyniku np. braku plonów. Z uwagi na bardzo zróżnicowane potrzeby rolników do wyboru jest wiele różnorodnych kredytów, co dodatkowo wpływa na konkurencyjność ich warunków.

 

Kredyty dla rolnika – jak wybrać najlepszy?

Do najistotniejszych czynników wpływających na wysokość raty spłacanego kredytu należy oczywiście wysokość pożyczki, lecz nie tylko. Bardzo ważny jest też harmonogram spłaty zobowiązania, a dokładnie jego długość. Im więcej rat będziesz spłacał, tym więcej spłacisz odsetek, czyli wzrosną łączne koszty twojego kredytu. Aby łatwo porównać oferty kredytowe wybranych instytucji finansowych, warto wspomóc się wskaźnikiem RRSO – czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania.

Ponadto do wyboru masz co najmniej kilka rodzajów kredytów dla rolnika, w tym np. kredyt na prowadzenie działalności. W jego ramach możesz zaspokoić codzienne potrzeby gospodarstwa rolnego czy zakupić nowy sprzęt. Kredyty inwestycyjne umożliwiają np. wdrożenie prac modernizacyjnych gospodarstwa, co korzystnie wpłynie na jego rozwój. Dość popularne są także kredyty konsolidacyjne, które polecane są rolnikom posiadającym już kilka zaciągniętych kredytów. Ich konsolidacja zmniejszy miesięczną ratę i pozwoli szybciej odzyskać płynność finansową. Kredyty dla rolnika to szansa rozwoju lub zmiany swojej niekorzystnej sytuacji finansowej, należy jednak pamiętać, aby tego typu zobowiązanie odpowiedzialnie przemyśleć i wybrać najkorzystniejszą ofertę.