gabriel-baranski-734454-unsplashPrzedszkole pełni w życiu malucha bardzo ważną rolę, ucząc samodzielności, rozwijając umiejętności społeczne i pomagając zdobywać wiedzę niezbędną do rozpoczęcia nauki w szkole. Z tych właśnie powodów decyzja o tym, która placówka będzie najlepsza dla dziecka, stanowi ogromne wyzwanie dla większości rodziców. Na co warto zwrócić szczególną uwagę dokonując tak ważnego wyboru?

1. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Wybierając przedszkole należy upewnić się czy sale, korytarze, łazienki, place zabaw i inne miejsca, w których będzie przebywać dziecko są zupełnie bezpieczne i czyste. Czy budynek jest monitorowany i posiada domofon, albo inne zabezpieczenia uniemożliwiające dziecku wyjście poza odpowiedni teren, a osobom niepowołanym dostęp do maluchów.

2. Zajęcia.

Program edukacyjny powinien być zgodny z wytycznymi i zatwierdzony przez MENiS. Jednak zajęcia dodatkowe w różnych placówkach mogą się diametralnie różnić. Warto dokładnie zapoznać się zarówno z rodzajem oferowanych zajęć, jak i ich rozkładem w ciągu dnia.

3. Grupy.

Przedszkole powinno zapewniać min. 1 opiekuna na 10-cioro dzieci. Ważna jest także liczebność i fakt, czy maluchy są w danej placówce podzielone na grupy zgodnie z wiekiem.

4. Kadra.

Dziecko będzie spędzało z opiekunkami grupy wiele godzin dziennie. Bardzo ważne jest, aby czuło się dobrze w ich towarzystwie i darzyło je sympatią. Placówka powinna również współpracować z psychologiem, logopedą i specjalistami, prowadzącymi zajęcia dodatkowe. Te osoby także powinny potrafić wzbudzić sympatię dzieci i ich rodziców. Przykładową placówką spełniającą takie wymogi jest przedszkole Konstancin.

5. Menu dla maluchów.

Dieta przedszkolaków powinna być zbilansowana i odpowiednio urozmaicona. Coraz częściej maluchy mają wybór co i w jakich ilościach będą jadly, dzięki czemu problemy z jedzeniem są rzadkością.

6. Sprawy techniczne.

Godziny otwarcia, lokalizacja, opłaty. To również istotne kwestie, o których nie wolno zapomnieć w natłoku ważnych do sprawdzenia informacji.

    Przedszkole musi spełniać cały szereg oczekiwań rodziców, którzy decydując się na konkretną placówkę obdarzają ją ogromny zaufaniem. Wybór idealnego miejsca dla ukochanego dziecka nigdy nie jest prosty, dlatego należy dać sobie czas i rozpocząć poszukiwania z odpowiednim wyprzedzeniem.