W wielu dużych zakładach przetwórstwa żywnościowego prace są bardzo silnie zmechanizowane. Stosuje się tam przeróżne urządzenia i narzędzia, które znacznie automatyzują wszystkie procesy, dzięki temu przedsiębiorstwo może konkurować na rynku i osiągać bardzo dobre wyniki w produkcji żywności.

Należy jednak zadbać o to, by wszystkie urządzenia mające kontakt z żywnością, były wykonane z odpowiednich materiałów.

Przepompowywanie cieczy
W zakładach mleczarskich, bądź zajmujących się przetwórstwem owocowo-warzywnym, często stosuje się tak zwane pompy spożywcze. Mają one za zadanie transportować ciecze takie jak mleko przez rurociągi. Czy jednak takie pompy różnią się czymś od ich zwyczajnych odpowiedników? Otóż tak i te różnice są fundamentalne. Przede wszystkim tyczy się to ich wewnętrznego wykonania, wszystkie elementy muszą być zrobione z materiałów obojętnych dla żywności. Oczywiście ma to zastosowanie także do wszystkich pozostałych elementów rurociągu oraz armatury, czyli zaworów, zbiorników i tym podobnych podzespołów.

Zasada budowy pomp
Każde urządzenie składa się z dwóch zasadniczych elementów – korpusu oraz wirnika. Stratory najczęściej wykonuje się ze specjalnych stopów stali nierdzewnej, która po pierwsze jest materiałem absolutnie obojętnym dla żywności, a po drugie jest odporna na ewentualne działanie kwasów, które w przypadku zwykłej stali mogłyby doprowadzić do powstawania rdzy. Wirnik natomiast wykonuje się często z plastiku, z dwóch powodów. Przede wszystkim plastik nie jest szkodliwy dla żywności, a po drugie umożliwia to bardzo łatwe rozebranie pompy, w celu jej wyczyszczenia. Rotory można umyć pod bieżącą wodą, korpus natomiast czyści się za pomocą zwykłej szczotki, którą można bez problemu włożyć do wnętrza pompy.

Niektóre pompy oraz instalacje przeznaczone są do czyszczenia ciśnieniowego, które wykonuje się poprzez wpuszczenie do rurociągu specjalnej substancji. W momencie przejścia przez korpus, wirnik i łopatki pompy, rozpuści wszelkie zanieczyszczenia i wypłucze je na zewnątrz. Najczęściej wykonuje się do w instalacjach skomplikowanych, które trudno byłoby regularnie rozbierać.