Dzisiaj na rynku dostępne są wszystkie rodzaje bram garażowych.

Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Zależy to przede wszystkim od ilości miejsca potrzebnego do jej prawidłowego montażu i funkcjonalności, a także zasobów finansowych kupującego. Warto wiedzieć, że bramy uchylne mają prostą konstrukcję, składającą się z ościeżnicy i zawiasów, dzięki czemu są również najtańsze. Są one najpopularniejszym typem bram. Stosunek ceny do jakości jest akceptowalny dla większości klientów. Nie są to zalecane bramy do użytku w małych garażach. Podczas otwierania przed garażem wymagana jest pewna ilość miejsca, najlepiej od 1 do 1,5 metra, tak więc w przypadku bardzo krótkich chodników może wystąpić problem.

Ten rodzaj bramy garażowej był używany przez klientów przez wiele lat. Podczas otwierania brama nie powoduje wielu problemów i pomimo dużej wagi nie wymaga sporej siły. Podczas zarządzania garażem warto pamiętać o właściwej lokalizacji oświetlenia sufitowego, aby przy otwartej bramie nie zasłaniać światła. Często wybierane są również bramy garażowe wypełnione styropianem lub pianką poliuretanową. Możemy także zamontować w garażu bramy roletowe, które, co prawda, są najdroższe, ale gwarantują największy komfort. Mają wiele zalet, za które trzeba zapłacić niewielką cenę. Bramy takie składają się z paneli stalowych lub aluminiowych wypełnionych warstwą izolacji termicznej. Nie wymagają dodatkowej przestrzeni przed garażem, nie ma też obawy, że po otwarciu drzwi garażowych zasłaniamy światło. Otwierają się w taki sam sposób jak rolety w naszych domach. Wystarczy lekko podnieść bramę i otworzy się ona dalej automatycznie. Warto wiedzieć, że bramy garażowe z napędem elektrycznym są znacznie wygodniejsze niż tradycyjne.

Wiele nowoczesnych napędów jest również wyposażonych w awaryjną opcję ręcznego sterowania bramą garażową w przypadku wyłączenia zasilania. Jest to ważne, ponieważ w sytuacjach ekstremalnych taka opcja może być nieunikniona. Jeśli zwykle korzystamy z garażu z narzędziami ogrodniczymi, warto zainstalować dodatkowe drzwi na bramie garażowej, które ułatwią nam korzystanie z garażu. Dzięki temu nie będziemy musieli ciągle otwierać i zamykać całej bramy.