Wybierając nową maszynę do szycia, często mamy naszą wizję i wymagania, które musi ona spełniać.

Chcielibyśmy szyć wszystko od cienkich do grubych materiałów oraz, aby odbywało się to wszystko szybko i niezawodnie. Czasami wymagamy, aby maszyna domowa miała moc i możliwości maszyny przemysłowej. Wielofunkcyjne maszyny do szycia mają od kilku do kilkuset ściegów do wyboru. Znajdziemy ściegi punktowe i zygzakowe, inne przydatne punkty i ozdobne szwy.

Ich liczba będzie zależeć oczywiście od modelu maszyny, ale zawsze będzie co najmniej kilka szwów z aplikacjami, które pozwolą nam wykonać większość zadań, jakie będziemy mieli do wykonania. Warto jednak pamiętać, że prawie wszystkie maszyny szwalnicze bywają jednofunkcyjne, czyli wykonują tylko jedno określone zadanie. Typy maszyn różnią się nie tylko ze względu na możliwości, ale także ze względu na ich rozmiar. Przed podjęciem decyzji musimy zmierzyć przestrzeń, którą mamy na postawienie danej maszyny. Jeżeli bowiem kupujemy maszynę o dużym rozmiarze, musimy uwzględnić wraz z nią uwzględnić miejsce na całe stanowisko pracy. Z kolei mała maszyna domowa, ze względu na jej niewielkie wymiary, może być łatwo przesuwana lub chowana, a tym samym mamy możliwość uzyskania więcej miejsca. Podczas gdy w warsztacie zwykle będzie miejsce. Trzeba wiedzieć, że maszyny przemysłowe do szycia zostały zaprojektowane do pracy, często długiej i ciężkiej. Oznacza to, że ogromna większość maszyn domowych nie będzie działać, pomimo wielu godzin pracy w warsztacie. Będą zdecydowanie zbyt wolne i słabe, co może spowodować drastyczne skrócenie czasu ich użyteczności.

Oczywiście, niektóre z domowych maszyn zostały strukturalnie wzmocnione i dostosowane do ciężkich prac domowych. Nie posiadają one jednak wszystkich zalet maszyn przemysłowych, ale są doskonałą alternatywą dla tych, którzy chcą mieć mocną maszynę, ale nie mają miejsca na tę przemysłową. Moc i szybkość szycia to parametry, które są najważniejsze. Nie będzie zaskoczeniem, że maszyny przemysłowe są szybsze i mają o wiele mocniejsze silniki niż modele do użytku domowego. W praktyce maszyna przemysłowa będzie po prostu szybsza, a wiele godzin ciężkiej pracy nie będzie stanowić tutaj problemu.