stairs-2279865_1280Na rynku istnieje wiele materiałów, którymi możemy pokryć nasze podłogi. Możemy wybierać w szerokim wachlarzu płytek ceramicznych, paneli podłogowych, parkietów oraz dywanów.

Dzisiaj powiemy jednak trochę na temat wykładzin. Cieszą się one dość dużą popularnością. Czemu ją zawdzięczają? Wykładziny powodują, że pomieszczenie staje się przytulniejsze i cieplejsze, a ponadto znacznie wpływają one na rozchodzenie się fal dźwiękowych. Stwierdzenie to jest jednak dość dużym uogólnieniem, ponieważ pojęcie „wykładziny” obejmuje nie tylko popularne wykładziny dywanowe. Jest jeszcze więcej ich rodzajów, a każdy z nich ma konkretne przeznaczenie użytkowe.

Niemniej jednak, wykładziny możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to wspomniane już przeze mnie wykładziny dywanowe (miękkie i przytulne), a druga, to tak zwane wykładziny elastyczne (z reguły cienkie, o gładkiej powierzchni). Czym jedna różni się od drugiej oraz jakie jest konkretne zastosowanie każdej z nich?

Wykładziny dywanowe są czasem spotykane pod nazwą wykładziny biurowe. Bardzo często stosuje się je we wspomnianych biurach, ale także w domach, salach konferencyjnych, gabinetach i hotelach. Prawdopodobnie najlepszym materiałem, z którego produkowane są wykładziny jest wełna. Jest ona przyjemna w dotyku, nie elektryzuje się, stanowi izolację cieplną i akustyczną oraz nie przyciąga kurzu. Warte polecenia są także wykładziny z nylonu. Materiał ten jest odporny na grzyby, bakterie i mole oraz nie ugniata się, ani nie wyciera. Wykładziny nylonowe można więc stosować w miejscach, które łatwo się brudzą (na przykład korytarz, gdzie niejednokrotnie chodzimy w butach). 

Co możemy natomiast powiedzieć o wykładzinach elastycznych. W zależności od zastosowania używa się do ich wykonania różnych materiałów, na przykład PCV, korka, linoleum oraz kauczuku. Wykładziny elastyczne dzieli się z resztą na dwie grupy: homogeniczne oraz heterogeniczne. Homogeniczne są zbudowane z jednej warstwy, a heterogeniczne z wielu warstw. Ogólnie rzecz biorąc, zastosowanie wykładzin elastycznych jest bardzo szerokie, niemniej jednak używa się ich głównie w miejscach, w których trudniej jest zadbać o czystość. Logiczne jest, że powierzchnia śliska jest o wiele łatwiejsza do utrzymania w porządku, niż powierzchnia miękka lub chropowata (np. dywanowa).

Jest wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, kiedy decydujemy się na zakup wykładziny. Warto pamiętać także, że montaż wykładzin może diametralnie różnić się w zależności od tego na jaki jej rodzaj się zdecydujemy. Przed zakupem warto więc dobrze przemyśleć swoją decyzję oraz obliczyć wszystkie koszty.