Ogólny styl domu oraz pierwsze wrażenie, które wywrze on na innych, zależą nie tylko od koloru elewacji lub dachu, ale i od detali. Jednym z nich są właśnie parapety, które znajdą swoje zastosowanie nie tylko pod oknami, ale i w różnych innych częściach obejścia i ogrodu. O tym, jak wybrać idealny, trwały parapet, który nie zniszczy się po kilku miesiącach, przeczytasz w tym artykule.

Parapet szyty na miarę

Idealny parapet na pewno musi pasować do koloru ścian zewnętrznych, dachu, rynien i ram okiennych. W końcu jeśli patrzymy na dom, jak na całokształt to właśnie detale najbardziej rzucają nam się w oczy. Dlatego warto zadbać o to, by parapet był eleganckim wykończeniem i jednocześnie też funkcjonalnym elementem. Wiele osób wybiera parapet, który pasuje do dachu. Jeśli więc w Twoim przypadku, zadaszenie tworzy, np. blachodachówka, możesz wybrać ją także jako parapet. Wystarczy po prostu zamówić więcej modułów i odpowiednio dociąć je, by pasowały pod okna. Jest to jednak trudne zadanie i nie każdy wie, jak odpowiednio i profesjonalnie przyciąć blachę, by nie straciła swoich właściwości. Nie masz o tym pojęcia? Przeczytaj naszą kolejną propozycję.

Jaki parapet kupić – materiał

Najważniejszy w parapecie jest nie tyle jego wygląd, co materiał, z którego został wyprodukowany. Jeśli będzie wysokiej jakości, przetrwa lata i skutecznie spełni swoje funkcje. Wybierając parapet, zwróć uwagę na blachę. Dobrej jakości materiał na ten detal, to powleczona blacha trapezowa lub zwykła. Dlaczego? Jest odporny na rdzewienie, odkształcenia i różnego rodzaju negatywne czynniki zewnętrze lub uszkodzenia. Pamiętaj, że tak jak w przypadku każdej rzeczy, o parapet również należy dbać. Powinno się go regularnie myć, a raz w roku można tez pomalować go specjalną farbą ochronną.

Kolor parapetu zewnętrznego ma znaczenie

Bez wątpienia chcemy, by parapet pasował do całego domu. Możemy więc kupić go w kolorze, który w 100% wpasuje się w styl budynku. Wiele producentów, np. Glinmet, oferuje realizację zamówień w niestandardowych kolorach z palety RAL. Warto wybierać parapety w neutralnych kolorach, by był dopełnieniem spójności domu, a nie rzucającym się w oczy detalem.