Wykończenie mieszkania czy domu to czas podejmowania ważnych decyzji. Jest to zwykle długotrwały okres, gdyż obejmuje on wiele etapów prac wykończeniowych, ale także konkretne decyzje i poszukiwanie elementów wykończeniowych.

Jest to zwykle dość kosztowny etap poprzedzający zamieszkanie. Koszty te możemy znacząco ograniczyć, jeśli część prac wykonamy samodzielnie. Najłatwiejsze prace to malowanie. Na rynku obecnie dostępne są różne rodzaje farb, które ułatwiają to zadanie. Jakie farby wybrać, aby samodzielnie wykończyć wnętrza i co ułatwi malowanie?

Malowanie sufitów

Nie trzeba być wprawnym malarzem, aby bez smug pomalować ściany. Z malowaniem sufitów można napotkać trochę trudności, ale i to możemy zrobić sami. Wśród farb możemy znaleźć takie, które odbijają światło, dlatego nie będzie widać niedociągnięć. Ma to także znaczenie, jeśli zdecydowaliśmy się na również samodzielne położenie gładzi. Do malowania sufitów, od których powinniśmy rozpocząć prace malarskie, najlepiej użyć długiego kija do wałka, ale w rownież sprawdzi się drabina. Malowanie sufitów przed ścianami jest uzasadnione, gdyż nie musimy chronić pomalowanych ścian przed zachlapaniem.

Malowanie ścian

Wybierając farby na ściany, musimy uwzględnić do jakiego pomieszczenia będą przeznaczone. Farba do salonu nie musi spełniać takich właściwości wodoodpornych, jak na przykład farba do łazienki czy kuchni. Jeśli malujemy przedpokój w mieszkaniu, gdzie zwykle nie ma okien, powinniśmy zadbać o to, by farba do przedpokoju miała jaśniejsze kolory, które optycznie rozjaśnią ciemne pomieszczenie.

Niezbędnymi akcesoriami do malowania ścian są taśmy malarskie. Oddzielimy nimi na przykład krawędzie sufitu czy też różne kolory ścian, jeśli na takie się zdecydujemy. Pamiętajmy tylko, aby taśmę zdjąć zanim farba wyschnie na dobre. Taśma może oderwać fragmenty farby z powierzchni ściany, jeśli farba będzie sucha.

Wśród farb znajdziemy nie tylko te jednokolorowe. Coraz modniejsze stają się farby dekoracyjne, niektóre zawierają brokat. Dzięki nim można nadać wyjątkowy charakter pomieszczeniu.

Z farb jednokolorowych wybierzmy te o łatwym kryciu. Będą lepszym rozwiązaniem dla laika, chociaż są droższe. Unikniemy w ten sposób brzydkich smug, które mogą powstać przez niewystarczające krycie farb.

Co ułatwi malowanie?

Malowanie ułatwią jednorazowe kuwety malarskie. Są przydatne, gdyż nie trzeba ich myć, a są dość tanie. Wygodnie będzie włożyć je w stabilniejsze i bardziej wytrzymałe kuwety.