Wiele osób interesujących się modelarstwem zastanawia się, jakie materiały może wykorzystać do budowy modeli. W końcu zastosowanie dodatkowych elementów może uczynić model jeszcze bardziej zaawansowanym i efektownym. Jak zatem można wykorzystać różne materiały w modelarstwie i co najlepiej wybrać spośród dostępnej na rynku oferty?

Drewno i sklejka, czyli najpopularniejsze materiały do budowy modeli
Pierwszym, najpopularniejszym i chyba najdłużej stosowanym materiałem w modelarstwie jest drewno. Oczywiście powinno być ono odpowiednio przygotowane, by można je było zastosować do budowy modeli. Najczęściej jest ono stosowane w formie deseczek balsowych, kołków drewnianych lub listew sosnowych o różnych grubościach. Niektóre drewniane elementy są wykonane specjalnie tak, aby mogły stanowić element zwany krawędzią spływu. Oprócz litych deseczek i listewek w modelarstwie stosuje się też tzw. płyty sklejki wykonane z połączenia skrawków drewna. Bez względu na wykonanie i zastosowanie, elementy drewniane to najpopularniejsze materiały do budowy modeli.

Płyty wykonywane z różnych materiałów
Kolejne materiały powszechnie stosowane do budowy modeli to płyty wykonane z różnorodnych materiałów. W modelarstwie bardzo często wykorzystuje się płyty:
– depronowe,
– styrenowe,
– poliestrowe,
– węglowe,
– mosiężne,
– miedziane.
Jak widać, zastosowanie materiałów w modelarstwie nie ogranicza się do jednego materiału. Stosowane są elementy wykonane z metali, drewna oraz tworzyw sztucznych.

Chemia, czyli kleje, farby itp.
Ciężko wyobrazić sobie model, którego części nie są ze sobą odpowiedni połączone. Służyć do tego może zarówno klej, jak i śruby. W modelarstwie istotną rolę odgrywa także wygląd danego egzemplarza, dlatego każdy pasjonat powinien zaopatrzyć się w farby, które pozwolą na jeszcze wierniejsze odwzorowanie oryginału.

Akcesoria dodatkowe
Analizując materiały do budowy modeli, nie można zapomnieć o dodatkowych akcesoriach, jak śrubki, pręty i rurki. Choć są one często najmniej rzucającym się w oczy elementem, to odgrywają kluczową rolę w konstrukcji.