Choć na przestrzeni ostatnich kilku lat rozwiązania chmurowe cieszą się coraz większą popularnością, wiele firm z różnych względów decyduje się na własny serwer lokalny. Co przemawia na jego korzyść? Dlatego przedsiębiorcy rezygnują z wygody, jaką zapewnia zewnętrzny hosting? Z jaką inwestycją wiąże się własny serwer lokalny? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Własny serwer a hosting

Rozwiązanie chmurowe polega na wykupieniu dostępu do usług hostingowych u zewnętrznego dostawcy. Decydując się na nie, nie musimy inwestować w serwerownię, oprogramowanie i sieci, tym samym minimalizujemy koszty. Rozwiązanie to nie jest jednak pozbawione wad – nie zawsze jest opłacalne i oznacza zależność zewnętrznego usługodawcy.

Zalety własnego serwera

Własny serwer lokalny pod wieloma względami jest dla firmy bardzo korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim, jako przedsiębiorstwo zyskujemy niezależność i pełną kontrolę nad danymi firmy i ich bezpieczeństwem. Hosting wiąże się z ograniczeniami programowymi i środowiskowymi, własny serwer pozwala zaś na pełną konfigurację i dostosowanie rozwiązania do naszych potrzeb. Administrator sprawuje bezpośrednią kontrolę nad działaniem serwerów przekazujących, ma możliwość dowolnego tworzenia, usuwania i migracji domen, a jednocześnie samodzielnie monitoruje dziennik zdarzeń serwera, zarządza serwerami zapisującymi kopiami danych oraz tymi, na których zainstalowane są ważne aplikacje, np. księgowe.

Własna serwerownia czy kolokacja?

Własna serwerownia wiąże się z koniecznością zakupu niezbędnych urządzeń i sprzętu telekomunikacyjnego. Jednocześnie oznacza, że sami musimy zadbać o bezpieczeństwo serwerów i przechowywanych danych. Z tego powodu wiele firm decyduje się na kolokację. Polega ona na wynajmie przestrzeni w zewnętrznej serwerowni – wówczas nasz serwer lub cała szafa rackowa umieszczony jest w serwerowni usługodawcy i to na nim spoczywa zapewnienie serwerowi bezpieczeństwa. Tego rodzaju usługę świadczy firma Ideal – www.ideal.pl. Swoim klientom zapewnia system zasilania awaryjnego, wykrywania i sygnalizacji pożaru, a także system kamer i kontroli dostępu z całodobową ochroną fizyczną.

Co wybrać: własny serwer lokalny czy zewnętrzny hosting? Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Chcąc jej udzielić, powinniśmy dokładnie przeanalizować potrzeby i możliwości naszego przedsiębiorstwa. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomoc do specjalistów – dzięki ich wsparciu unikniemy pochopnej, nietrafionej decyzji!