Krzem jest obecny w przyrodzie i w organizmie ludzkim. W ciele człowieka pierwiastek ten jest ważnym składnikiem tkanki łącznej, krwi, a nawet niektórych narządów wewnętrznych takich jak płuca, wątroba czy trzustka. Krzem wpływa nie tylko za zdrowie, ale i urodę człowieka. Niestety we współczesnym świecie coraz więcej osób cierpi na niedobór krzemu.

Skąd się biorą niedobory krzemu w organizmie?

Dorosły człowiek potrzebuje około 20 mg krzemu dziennie, a dawkę tę powinien dostarczać wraz z pożywieniem. Współczesna dieta obfituje jednak w przetworzoną żywność, która pozbawiona jest tego pierwiastka. Najwięcej krzemu występuje m.in. w skrzypie polnym, pokrzywie, mące razowej, otrębach, czosnku, skórce owoców oraz wodzie źródlanej. Są to produkty rzadko goszczące w naszej diecie i pewnie dlatego około 90% społeczeństwa cierpi na niedobory krzemu. Modne preparaty witaminowe co prawda zawierają krzem, jednak ma on postać słabo przyswajalną przez organizm. Za najlepiej przyswajalny uznaje się krzem organiczny, który znaleźć można wyłącznie w specjalistycznych preparatach.

Skutki niedoboru krzemu

Ogromny wpływ krzemu na ludzkie zdrowie zauważyli już naukowcy na początku XX w. Niemiecki lekarz Albert Quin już w 1912 r. zaobserwował, że krzem jest w stanie powstrzymać rozwój miażdżycy tętnic. W kolejnych dziesięcioleciach udowodniono z kolei, że brak krzemu w organizmie występuje u chorych na arteriosklerozę, osteoporozę, gruźlicę i cukrzycę. Niedobory krzemu skutkują osłabieniem kości i naczyń krwionośnych, a także sprawiają, że organizm jest bardziej podatny na infekcje. Niestety brak odpowiedniej ilości krzemu w organizmie ma negatywny wpływ także na urodę. Słabe i wypadające włosy, łamliwe paznokcie, zmiany trądzikowe oraz szybsze starzenie się skóry – to wszystko może być spowodowane brakami krzemu.

Krzem organiczny – panaceum na zdrowie i urodę?

Obecnie za najlepiej przyswajalną przez ludzki organizm formę krzemu uznaje się krzem organiczny, czyli nieutlenioną i rozpuszczalną w wodzie postać tego pierwiastka. Ze względu na jego szerokie spektrum działania występuje on w wielu preparatach, zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Najbardziej polecanym suplementem diety z krzemem organicznym jest płyn do picia ze względu na doskonałą wchłanialność. Do stosowania zewnętrznego stosuje się kremy i balsamy z krzemem organicznym, które często uzupełnione są dodatkowymi składnikami np. kwasem hialuronowym czy borem. Preparaty takie kupić można w internecie, np. w specjalistycznym sklepie SklepAteraz.pl, który stara się propagować wiedzę na temat zdrowego trybu życia.