W ostatnich latach zauważalna jest rosnąca popularność wypożyczalni samochodów. Firm oferujących wynajem aut przybywa i każda z nich nie narzeka na brak klientów. Z ich usług korzystają przede wszystkim turyści oraz firmy, ale coraz częściej także mieszkańcy dużych aglomeracji, którzy nie widzą sensu w kupowaniu własnego auta.

Podróżni przybywający z zagranicy

Wśród osób odwiedzających Polskę znaleźć można turystów, ludzi biznesu, a także wielu polskich emigrantów, którzy od czasu do czasu przyjeżdżają do rodziny mieszkającej w ojczyźnie. Duża część z nich do Polski dociera samolotem – w 2015 r. tylko na warszawskim Lotnisku Chopina wylądowało 11,2 miliona pasażerów! Właśnie dla takich osób wypożyczenie samochodu jest najwygodniejszym sposobem na dotarcie z lotniska do hotelu lub innej miejscowości, będącej celem podróży. Wynajęcie samochodu jest dzisiaj możliwe przez internet, dzięki czemu auto można zarezerwować z każdego miejsca jeszcze przed wyjazdem. Po wylądowaniu na lotnisku auto zwykle już czeka na klienta, który może nim od razu kontynuować podróż.

Firmy

Dla wielu firm utrzymywanie własnej floty samochodów jest nieopłacalne. Jednak od czasu do czasu pracowników trzeba wysłać w delegację i wówczas wypożyczenie auta okazuje się optymalnym rozwiązaniem. Mimo dużego ruchu na drogach samochód wciąż jest najszybszym środkiem transportu, szczególnie jeśli trzeba dotrzeć do małej miejscowości. Wiele firm decyduje się także na wynajem długoterminowy aut, ponieważ jest on dla nich często korzystniejszy niż leasing. W przypadku najmu nie muszą się martwić kwestiami ubezpieczenia, serwisowania i przeglądów samochodu, ponieważ to wszystko leży w gestii właściciela auta, którym jest wypożyczalnia. Zwykle umowy długoterminowe zakładają również udostępnienie auta zastępczego w przypadku awarii wynajętego samochodu.

Indywidualni klienci lokalni

Jak policzył Eurostat, niemal połowa Polaków posiada własny samochód, czyli pozostała połowa wciąż doskonale radzi sobie bez auta. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę choćby mieszkańców dużych miast, którzy na co dzień wolą korzystać z komunikacji miejskiej niż stać godzinami w korkach. Jednak od czasu do czasu i oni potrzebują samochodu, i wówczas po prostu wynajmują auto. Według Syrenacars, popularnej warszawskiej wypożyczalni, mieszkańcy miasta najczęściej wynajmują samochód na wakacje, podczas weekendów oraz świąt, ale także na co dzień, by np. wygodnie załatwić większe zakupy.