Krajem, który, jako pierwszy zbudował laser były Stany Zjednoczone. Miało to miejsce w roku 1960. Bardzo szybko urządzenie to zostało wykorzystane w medycynie. Początkowo laser był stosowany w dermatologii i okulistyce. Dzisiaj wykorzystywany jest w znacznie większej ilości działów medycyny. Bardzo powszechnie stosuje go medycyna estetyczna oraz kosmetologia.

Zastosowanie laserów w kosmetologii i medycynie estetycznej

Laseroterapia przynosi bardzo dobre efekty w leczeniu wielu problemów skórnych. Lasery są więc powszechnie wykorzystywane w dermatologii i kosmetologii estetycznej. Zabiegi przy pomocy lasera są bardzo skuteczne, a ich zakres jest bardzo szeroki. Bardzo często wykorzystuje się do zabiegów rewitalizujących i odmładzających skórę. Przy pomocy lasera można zamknąć rozszerzone naczynka, usunąć rozstępy i nadmierne owłosienie. Możliwe jest także usunięcie tatuaży, cellulitu i blizn. Laseroterapia jest bardzo skuteczna w leczeniu także takich zmian, jak trądzik różowaty, rumień, naczyniaki, żylaki.

Rodzaje laserów wykorzystywane w kosmetologii i medycynie estetycznej

W gabinetach kosmetologicznych oraz w klinikach medycyny estetycznej wykorzystuje się kilka rodzajów laserów. Najczęściej kosmetolodzy i specjaliści medycyny estetycznej korzystają z:

  • lasera frakcyjnego;
  • diodowego;
  • naczyniowego;
  • argonowego;
  • rubinowego;
  • lasera CO2;
  • neodymowo-yagowego.

O tym, jaki typ lasera zostanie użyty decyduje rodzaj zabiegu. W dobrych gabinetach kosmetologicznych i klinikach medycyny estetycznej, które stoją na najwyższym poziomie używa się nie jednego, a kilku rodzajów laserów. Każdy z nich działa wprawdzie na takiej samej zasadzie, ale emituje światło o różnej mocy. Dzięki temu liczba zabiegów przy pomocy różnych laserów może być bardzo duża.

Czy zabiegi laserem są bolesne?

Zabiegi przy pomocy lasera nie należą do przyjemnych. W porównaniu jednak z metodami tradycyjnie używanymi w medycynie należą do zabiegów małoinwazyjnych. Są przy tym bardzo skuteczne, a czas rekonwalescencji jest krótki. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonywane przy pomocy lasera w większości przypadków nie wiążą się z koniecznością pobytu w klinice – natychmiast po zakończeniu zabiegu pacjenci mogą wrócić do domu.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić klinikę medycyny estetycznej i gabinet kosmetologiczny, w których ofercie nie ma zabiegów wykonywanych przy pomocy lasera. Laserem usuwa się dzisiaj zmarszczki, nadmierne owłosienie, blizny.

Tekst powstał we współpracy z Top Laser