Niemal w każdym większym mieście na świecie są zabytki, muzea i galerie, które z pewnością zainteresują dorosłych turystów. Co jednak zrobić, kiedy poza dorosłymi miasto zwiedzają dzieci? W Lizbonie jest kilka interesujących atrakcji, które podbiją serce każdego od rocznego malucha do stuletniego dziadka.

Oceanarium

Pierwszym z takich miejsc jest wielkie Oceanarium. To punkt obowiązkowy na liście każdego turysty, zwłaszcza tego najmłodszego. Znajduje się ono na terenie Parku Narodów w dzielnicy, która przeszła gruntowną rewitalizację podczas przygotowań do wystawy Expo w 1998 roku. Oceanarium powstało jako jedna z atrakcji tej wystawy i zagościło w Lizbonie na stałe. Obecnie każdego roku odwiedzają je setki tysięcy turystów, ponieważ jest to jedno z nielicznych miejsc, gdzie można podziwiać zwierzęta oceaniczne w tak pięknej oprawie.

Punkt widokowy Sao Pedro de Alcantara

Jest to jeden z najbardziej lubianych punktów widokowych. Niemal przez całą dobę można tu spotkać rozbawionych mieszkańców i turystów. Do Sao Pedro de Alcantara należy piękny ogród, gdzie bardzo chętnie bawią się dzieci a dorośli mogą podziwiać cudowną roślinność lub odpocząć w cieniu drzew. Po miłej zabawie można wybrać się całą rodziną na deser do kawiarni, która się tu znajduje. Choć widok rozciągający się z tego miejsca jest wspaniały o każdej porze dnia, to najpiękniej jest tu późnym wieczorem, kiedy miasto zaczyna lśnić tysiącami świateł.

Tramwaje i windy

Odwiedzając Lizbonę z dziećmi nie można ominąć jednej z najciekawszych atrakcji jaką są windy i stare tramwaje. Windy  de Santa Justa, da Bica, da Glória i do Lavara są niezwykłe ponieważ pozwalają się przemieszczać nie między piętrami budynku, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ale miedzy różnymi poziomami miasta. Ich nietypowy wygląd i możliwość podziwiania miasta podczas wznoszenia się, budzą zachwyt w dorosłych i dzieciach. Podobnie jest w przypadku lizbońskich tramwajów. Linie 28 i 15 musi zobaczyć każdy turysta. Pojazdy toczące się po szynach mają jaskrawożółty kolor, ale nie to sprawia, iż te dwie trasy są tak niezwykłe. Główną atrakcją jest fakt, że pojazdy obsługujące te linie przejeżdżają w najbardziej urokliwych i wąskich uliczkach miasta. Niejednokrotnie niemal stykają się bokami z fasadami budynku, co pozostaje na długo w pamięci.

Lizbona to przepiękne portugalskie miasto, które kryje w sobie tysiące miejsc wartych zobaczenia. Niektóre, jak te wyżej wymienione, podbiją serce każdego turysty, a inne spodobają się konkretnej grupie wiekowej. Jeśli nie zna się miasta można kierować się książkowym przewodnikiem, albo lepiej skorzystać z usług biura turystycznego Lisbon Story, które przygotuje niezapomniany program dla każdej grupy wycieczkowej – zarówno dużej jak i całkiem małej.