Migrena jest uważana za wielką indywidualistkę wśród chorób, gdyż każdy chory przechodzi ją odrobinę inaczej. Chociaż schorzenie dotyczy około 20% społeczeństwa, trudno wyłonić objawy charakterystyczne dla wszystkich. Oto kilka faktów na temat przyczyn, objawów oraz leczenia migreny.

Znając przyczyny choroby, jaką jest migrena, objawy oraz sposób leczenia, zwiększasz swoją szansę na skuteczną walkę z bólem. Warto znać także działania profilaktyczne, jakie możesz podjąć chcąc uniknąć migreny.

Skąd się bierze migrena?

Przyczyny migreny nie są do końca zbadane, uważa się jednak, że ataki bólu spowodowane są nieprawidłowościami w wydzielaniu neuroprzekaźników. Jednym z nich jest serotonina, która zapewnia między innymi odpowiednie napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Zaburzenia te powodują gwałtowne skurcze, które poprzedzają rozkurczenie naczyń, odczuwane przez chorego jako ból głowy.

Migrena może mieć także swój początek w takich czynnikach, jak reakcja na składniki pokarmowe, zmęczenie, stres, odwodnienie i tym podobne czynniki. Przyczyny migreny są zatem neurologiczne, jednak sam atak może być wywołany przez zewnętrzne czynniki.

Jak rozpoznać migrenowy ból głowy?

Każdy chory przechodzi atak migreny w indywidualny sposób, są jednak objawy właściwe dla większości. Najczęściej migrenicy skarżą się na pulsujący ból o silnej lub średniej intensywności, trwający od 4 do 72 godzin. Nierzadko ból zaczyna się tylko od jednej strony głowy, a następnie promieniuje na całość.

Często zdarza się także aura migrenowa, czyli zespół objawów neurologicznych polegających na zaburzeniach widzenia, jasnych plamach światła przed oczami, rzadziej na trudnościach z wysławianiem się oraz zaburzeniami świadomości. Aura trwa przez kilkanaście minut do godziny i mija w chwili rozpoczęcia fazy bólu. Podczas samego ataku migreny objawy mogą obejmować także nudności, występowanie wymiotów, nadwrażliwość na hałasy, zapachy oraz światłowstręt.

Leczenie migreny

Najczęstszym sposobem leczenia ataku migreny jest terapia polegająca na doraźnym leczeniu bólu. Niektórym pacjentom wystarczają zwykłe, dostępne bez recepty niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) takie, jak tabletki zawierające ibuprofen czy paracetamol. Skuteczne są także leki bez recepty zawierające kwas tolfenamowy.

Mimo, że ataki migreny mogą być zwalczone z wykorzystaniem zwykłych środków przeciwbólowych, warto udać się po poradę do lekarza neurologa. Może on przypisać skuteczniejszą terapię albo poinstruować, jak radzić sobie podczas fazy bólu. Niektórzy chorzy dobrze reagują także na napary ziołowe oraz inne metody naturalne – na przykład naprzemienne ciepłe i chłodne okłady, herbatki z imbiru, mięty, kurkumy lub kory wierzby.

Skuteczny może być także automasaż, polegający na delikatnym uciskaniu bolącej skroni. Może pomóc także chłodny albo ciepły prysznic i odpoczynek w zacienionym, cichym pomieszczeniu.