Moskwa to największe miasto współczesnej Europy, którego ludność to sporo ponad 12 milionów. Istnieje ono od XII wieku, a przez dekady było świadkiem burzliwych zdarzeń, rewolucji i zmian historii. Za czasów Zimnej Wojny było nieformalną stolicą bloku wschodniego, z którego kierowano krajami podległymi ZSRR. Choć czas się zmieniły, jedno pozostaje wciąż bez zmian – historyczne miejsca i budowle, które przyciągają corocznie setki tysięcy turystów. Jeśli nie znasz jeszcze tego miasta, podpowiemy, jak dostać się tam za rozsądną cenę!

Loty do Moskwy – szybko i sprawnie

Moskwa położona jest w europejskiej części Rosji, a dostać można się tam drogą powietrzną lub lądową. Ten drugi sposób przeznaczony jest dla tych osób, które mają naprawdę dużo czasu wolnego – zarówno dla pociągu, jak i samochodu, pokonanie dystansu z Polski do Moskwy to kilkanaście godzin jazdy. Odległość w linii prostej pomiędzy Warszawą a Moskwą wynosi 1152 km, a długość trasy samochodowej to ok. 1250 km. Należy liczyć się z tym, że trasa wiedzie przez Białoruś, więc konieczna jest nie tylko wiza do Rosji, ale też wiza tranzytowa do tego kraju. Do tego należy doliczyć czas spędzany na przejściach granicznych. Loty do Moskwy pozwalają na znaczne skrócenie czasu podróży – wynosi on w przypadku połączenia bezpośredniego zaledwie cztery godziny!

Jak zaplanować podróż?

Jeśli zdecydujesz się dostać samolotem do Moskwy, bilety lotnicze na rejsy do stolicy Rosji znajdziesz na stronach serwisu FRU. Gromadzi on informacje o wszystkich dostępnych połączeniach. Dzięki temu można znaleźć rejs bez przesiadek oraz rejsy z przesiadkami. Przesiadki nie muszą oznaczać długiego lotu – gdy kupisz bilety lotnicze na lot przez Rygę, przesiadka to tylko godzina czasu. Inne loty do Moskwy mogą zająć nawet dziesięć godzin! Warto więc poświęcić trochę czasu na przejrzenie dostępnych ofert i wybrać najbardziej pasującą. Jeśli chodzi o ceny, to najtańsze bilety to wydatek powyżej 550 PLN, zaś najdroższe – nawet ponad 1700 PLN. Koszt uzależniony jest od przewoźnika.

Co trzeba zobaczyć w Moskwie?

Na miejscu należy koniecznie odwiedzić kilka miejsc. Przede wszystkim Sobór Wasyla Błogosławionego – to budowla z charakterystycznymi kopułami, które są niemal symbolem miasta. Plac Czerwony, Kreml, Dzwonnica Iwana Wielkiego czy Car Kołokoł  to także punkty na mapie każdego turysty. Panoramę Moskwy warto oglądać ze Wzgórz Worobiowych, a jeśli jest się miłośnikiem „Mistrza i Małgorzaty”, warto przejść po Patriaszych Prudach.  To zabytki główne, aczkolwiek nie wszystkie. Warto przed wyprawę przejrzeć strony i serwisy turystyczne, aby rozplanować sobie czas pobytu tak, aby nie przegapić żadnych naprawdę interesujących miejsc i atrakcji!