Wbrew pozorom zakup nowego mieszkania to nie same przyjemności. Istnieje bardzo wiele rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, decydując się na zakup mieszkania od dewelopera.

Oczywiście, zanim zdecyduje się na wybór konkretnego mieszkania, trzeba zdać sobie sprawę, jakimi pieniędzmi się dysponuje. Jeżeli wybierze się zbyt drogie mieszkanie, to można wpędzić się w spore kłopoty, ponieważ mieszkania deweloperskie w swojej cenie nie zawierają wszystkich kosztów, jakie trzeba ponieść.

Sprawdzenie dewelopera

Decydując się na nowe mieszkania od dewelopera, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, jaki jest czas oczekiwania na mieszkanie. Najlepszym wyborem jest zakup mieszkania, gdy deweloper kończy już inwestycję, jednak oczywiście wtenczas też wybór mieszkań jest najmniejszy. Najlepszy wybór to wybór dewelopera, który oferuje rachunek zamknięty. Istotną kwestią jest także sprawdzenie okolicy, w jakiej znajduje się inwestycja. Czy jest łatwa komunikacja z resztą miasta, czy dzielnica jest dobrze urządzona, a także warto sprawdzić ile ważnych dla nas punktów takich jak szkoły, markety jest w okolicy.

Odbiór mieszkania

Nowe mieszkania w odbiorze przypominają bardzo mocno te używane. Lista rzeczy do sprawdzenia jest dość podobna. Poniżej kilka najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając takie mieszkanie.
– powierzchnia mieszkania – w zależności od normy przyjętej przez dewelopera może być obliczana w różny sposób. Zwykle możliwe jest odstępstwo o 2% od powierzchni zawartej w umowie.
– ściany – trzeba sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty ich styku. Do sprawdzenia kątów warto użyć kątownika bądź też ekierki. Oczywiście ściany, jak i sufit muszą być nie tylko proste, ale także suche.
– podłogi – podłogi są tak samo istotne, jak ściany, jeśli chodzi o prostotę. Do sprawdzenia tego, czy podłogi są proste, można wykorzystać zwykłą piłkę. Jeśli zacznie się turlać, w którąś ze stron to niestety podłoga nie jest prosta.
– instalacje – wszystkie nowe budynki muszą mieć w mieszkaniach rozprowadzony światłowód i być przystosowane do odbioru telewizji naziemnej i kablowej.

Innymi kwestiami, które są istotne przy odbiorze nowego mieszkania, są dobrze dobrane drzwi, odpowiednia wentylacja czy też instalacja elektryczna. Wszystkie te elementy powinny być zrobione w zgodzie z aktualnie obowiązującymi standardami.