Niesprawne hamulce w samochodzie są zagrożeniem zarówno dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

 Dlatego gdy coś niepokojącego dzieje się w układzie hamulcowym trzeba jak najszybciej udać się do najbliższego warsztatu samochodowego lub autoryzowanego serwisu samochodów.

   Od pedału hamulca do płynu hamulcowego, hamulca głównego do hamulca postojowego, hamulców bębnowych, tarczowych i elektronicznych układów hamulcowych, mechanik w takim warsztacie zdiagnozuje i rozwiąże problem. Mechanik prowadząc, na co dzień serwis aut zna każdą część układu hamulcowego wewnątrz i na zewnątrz oraz może wykonywać naprawę hamulca na dowolnym sprzęcie i modelu.

Trzeba mieć świadomość, kiedy należy dokonać naprawy samochodu. Dlatego gdy:

-Zapala się lampka kontrolna hamowania, wskazuje problemy z układem hamulcowym ABS.
-Lampka kontrolna hamulca jest czerwona, co wskazuje na nierównowagę systemu.
-Pedał hamulca jest gąbczasty lub powolny.
-Słychać szlifowanie lub ciągłe piszczenie podczas hamowania,

należy udać się do mechanika i poddać samochód kontroli. Za każdym razem, gdy kierowca zauważy te lub inne objawy, dobrym pomysłem jest sprawdzenie hamulców. Serwis samochodów po sprawdzeniu określi czy potrzebna jest naprawa hamulców, wyjaśni dokładnie, co jest wymagane, co jest opcjonalne i dostarczy pisemnej oceny przed wykonaniem jakiejkolwiek pracy.

  Mechanik rozumie, jak ważne są hamulce i dlatego zawsze stara się dokładnie zdiagnozować stan układu hamulcowego. Zarówno klocki hamulcowe jak i tarcze zakupione i zamontowane w serwisie aut gwarantują sprawność przez cały okres wyznaczony przez producenta. Serwis aut to nie tylko naprawa hamulców w samochodzie, jednym z najprostszych, najbardziej efektywnych i tańszych sposobów na ochronę życia samochodu, zwłaszcza jego silnika, jest regularne wymianę oleju i filtra oleju.

    Olej jest siłą napędową silnika. Zmniejsza tarcie, zmniejsza zużycie, zapewnia smarowanie, tworzy szczelność pomiędzy tłokami, pierścieniami i ściankami cylindra, a jednocześnie chłodzi części silnika. Bez działania czyszczącego na nowy olej, węgiel i lakier może być toksyczny dla silnika. Olej silnikowy nawet tłumi szok i hałas ruchomych części. Mechanik po sprawdzeniu auta, przedstawi sprawozdanie odnośnie: filtra powietrza silnikowego, chłodziwa, płynu hamulcowego, automatycznego płynu przekładniowego i płynu wspomagania kierownicy.