Norwegia od wielu lat zachęca polskich obywateli wysokimi zarobkami i perspektywą rozwoju zawodowego. Postanowiłeś zmienić swoje życie i wyjechać na północ? W takim razie z pewnością ucieszy Cię fakt, że najprawdopodobniej możesz ubiegać się o zwrot regularnie odprowadzanych przez Ciebie składek. Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Spokojnie, przygotowaliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje, dzięki którym dowiesz się kiedy przysługuje Ci zwrot podatku w Norwegii oraz jak wygląda proces wnioskowania o należne Ci pieniądze. Miłej lektury!

Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku w Norwegii?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest niezwykle prosta – każda osoba, która posiada udokumentowaną historię legalnego zatrudnienia, może ubiegać się o zwrot norweskiego podatku. Choć prawidłowe rozliczenie podatkowe jest obowiązkiem każdego pracownika, to często zdarzają się osoby, które o tym zapominają. W takim przypadku urząd skarbowy w Norwegii robi to za Ciebie automatycznie, nie uwzględniając jakichkolwiek ulg, które mogłyby Ci przysługiwać. Kiedy w takim razie ubiegać się o zwrot podatku z Norwegii? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Norwegia – kiedy wnioskować o zwrot podatku?

Każdy legalnie zatrudniony pracownik otrzymuje drogą pocztową stosowną deklarację o nazwie Selvangivelse/Tax Return. Jest ona wysyłana przez norweski urząd podatkowy w okolicach marca/kwietnia. Twoim obowiązkiem jest jej prawidłowe wypełnienie, a następnie odesłanie. Termin zwrotu formularzy uzależniony jest od formy rozliczenia. Jeżeli chcesz zrobić to pisemnie, wtedy konieczne jest zwrócenie jej do końca kwietnia bieżącego roku podatkowego. W przypadku elektronicznej formy rozliczenia – masz możliwość dostarczenia wszelkich niezbędnych formularzy i dokumentów do końca maja. Z pewnością zastanawiasz się, kiedy możesz spodziewać się zwrotu podatku z Norwegii – powinien on zostać wypłacony w ciągu 6 tygodni od dnia, w którym zostało przesłane Twoje rozliczenie podatkowe. Z reguły osoby, które zwróciły formularze w formie elektronicznej, otrzymują pieniądze jako pierwsze.

Automatyczne rozliczenie przez urząd w Norwegii – kiedy odwoływać się od decyzji, aby odzyskać zwrot podatku?

Jeśli nie złożyłeś swojego zeznania podatkowego we wskazanym terminie, wtedy rozliczenie zostaje wykonane automatycznie przez właściwy urząd. Jak zostało wspomniane powyżej – w tej sytuacji nie zostają uwzględnione jakiekolwiek ulgi, a tym samym zwrot podatku może być o wiele niższy, niż się spodziewałeś. Co w takiej sytuacji? Kiedy wnioskować o większy zwrot podatku z Norwegii? Spokojnie, masz możliwość odwołania się od decyzji podjętej przez urząd, którego termin złożenia upływa maksymalnie 10 lat po dokonaniu rozliczenia. Czas oczekiwania na rozpatrzenie uzależniony jest od tego, kiedy wypełnisz wniosek o zwrot podatku z Norwegii i dostarczysz go do stosownej placówki. Może on wynosić:

  • do 3 miesięcy, jeśli odwołanie zostało złożone w ciągu maksymalnie 3 tygodni od dokonania rozliczenia podatkowego przez urząd,
  • do 6 miesięcy, jeżeli pracownik złożył je po wskazanym terminie.

Pamiętaj jednak, że również w urzędach zdarzają się opóźnienia, które mogą skutkować przedłużeniem czasu rozpatrzenia Twojego odwołania.

Zasady odzyskania pieniędzy, które pochodzą z regularnie odprowadzanych przez Ciebie składek, są niezwykle proste, jednak zdarzają się sytuacje, w których proces ubiegania się o należną kwotę może stać się odrobinę skomplikowany. Aby zapewnić sobie prawidłowe wypełnienie formularzy i dołączenie odpowiedniej dokumentacji, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy od lat pomagają Polakom w rozliczeniach podatkowych. Jedną z firm, którą możesz poprosić o pomoc, jest EU Service umożliwiająca odzyskanie Twoich pieniędzy bez wychodzenia z domu. W momencie, kiedy będziesz ubiegał się o zwrot podatku z Norwegii, wypełnij formularz dostępny na stronie internetowej firmy i zaufaj doświadczeniu specjalistów.