Przed przystąpieniem do budowy domu mieszkalnego na posiadanej działce, inwestor musi wykonać określone roboty ziemne. Jeśli nie zatrudnia wykwalifikowanej ekipy budowlanej z własnym wyposażeniem w sprzęt ciężki, będzie musiał wynająć do tego celu koparkę lub minikoparkę. Jaki jest zakres prac ziemnych przy budowie domu i co jeszcze warto wiedzieć?

Wyrys budynku i zamówienie minikoparki lub koparki

Zanim rozpocznie się prace ziemne, polegające na wykopie fundamentów na potrzeby postawienia domu jednorodzinnego, czy dla pociągnięcia niezbędnych mediów – kabli i rur, konieczne jest dokładne wytyczenie obrysu budynków. Obrys musi idealnie zgadzać się z wcześniej ustalonym projektem architektonicznym. Wyznacza się go w taki sposób, aby zewnętrzne krawędzie lub osie ścian stanowiły dokładne wskazówki dla wykonawców wykopów. Wytyczenie domu przeprowadza geodeta, a wcześniej dokonuje on skrupulatnych pomiarów i wpisuje je do dziennika budowy.

Najlepiej wykonywać prace ziemne przy ciepłej, suchej pogodzie, a jeśli zdarzy się niespodziewany deszcz, w zanadrzu powinno się mieć zapas grubej folii do przykrycia fundamentów.

Pracami ziemnymi może zająć się ekipa budowlana, a jeśli dom budowany jest systemem gospodarczym, to można do wykonania wykopów zamówić usługę minikoparki lub koparki wraz z operatorem. Świadczy je między innymi firma Sebkop.

Obowiązkowe prace ziemne

Prace ziemne na działce budowlanej wykonywane są etapowo. Najpierw trzeba wykonać głęboki wykop na fundamenty. Wykopy pod ławy fundamentowe nie są bardzo głębokie – mają nie więcej niż 0,5 metra głębokości i można je zrobić chociażby ręcznie, z użyciem łopaty. Duża koparka nie zrobi ich dokładnie, ale już minikoparka ułatwi i przyspieszy tego rodzaju roboty ziemne. Szerokość łyżki, w jaką wyposażona jest minikoparka, nie powinna być mniejsza niż 30 cm i nie większa niż 100 cm.

Minikoparka lub koparka usunie żyzną warstwę gleby, czyli tzw. humus, aż do głębokości, gdzie będą umieszczane ławy. Budowlańcy doskonale wiedzą, że głębokość wykopu zależy od tego, jak głęboko z zasady ma być posadowiony budynek. Najczęściej szerokość rowów powinna być większa od szerokości ław, aby można było wygodnie zamontować odpowiednie deskowanie. Jeśli nie jest ono potrzebne, beton wylewa się do zabezpieczonego jedynie folią wykopu. Należy jednak wiedzieć, że takie wykopy muszą być wykonane idealnie równo, a ściany w żadnym miejscu nie mogą się osuwać.

Usługi minikoparką w Gliwicach SebKop – sprawdzona jakość, zawsze gdy jej poturbujesz