Beskid Wyspowy to wyjątkowy region, znajduje się tu kilkadziesiąt “wysp i wysepek” wyróżnia je z pewnością sposób ich zdobywania, gdyż w naszych podróżach nie musimy się ograniczać tylko do wypraw pieszych. Każdy ze szczytów można również zdobyć rowerem, na nartach, konno, co odważniejsi mogą podziwiać piękne widoki podczas lotu paralotnią. Wszystkie trasy można przejść samotnie, z przewodnikiem, w gronie rodziny, przyjaciół czy dużej liczącej nawet kilkaset osób grupie. Oprócz popularnych wydeptanych szlaków ciągle można znaleźć wiele dzikich i nieodkrytych ścieżek.

Nie samymi górami żyje człowiek

Beskid obfituje nie tylko w szlaki turystyczne, może się także pochwalić wieloma zabytkowymi dworami czy kościołami. Na wyróżnienie z pewnością zasługuje Opactwo Cystersów w Szczyrzycu, w którego skład wchodzą:

Klasztor – najcenniejszy zabytek miejscowości. Obecną formę architektoniczną uzyskał po przebudowie w XVII wieku.

Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP- kilkakrotnie przebudowywany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, szczególną uwagę zwracają gotyckie portale oraz półkolista absyda.

Muzeum – wśród eksponatów znajdziemy między innymi   XVIII-wieczna kopia mapy Świata z XIII wieku, kolekcja monet, średniowiecznej broni oraz uzbrojenia, zapiski z historii browarnictwa klasztornego oraz pamiątki po Władysławie Orkanie.

Browar –  datowany na rok 1628. Zaczynał od produkcji podpiwku na bazie palonego jęczmienia. Od 1824 r. rozpoczął  produkcja piwa wysokoprocentowego. Niestety opactwo klasztoru nie było w stanie spełnić wszystkich wymagań współczesnej produkcji i w 1997 r. browar zamknięto, a recepturę sprzedano kieleckiemu browarowi. Szczyrzycka warzelnia piwa jest najstarszym browarem w Polsce. Do dziś zachowały się piwnice, które służyły do leżakowania warzonego piwa.

beskid-wyspowy

Kasina Wielka czyli stolica zimowego szaleństwa

Pisząc o Beskidzie Wyspowym, nie sposób zapomnieć o Kasinie Wielkiej, rodzinnej miejscowości multimedalistki olimpijskiej Justyny Kowalczyk. Położona u podnóża Śnieżnicy (1006m  n.p.m.) stacja narciarska Kasina SKI od lat trzyma się czołówki rankingów polskich stoków. Wyremontowany pod koniec 2016 roku wyciąg może pochwalić się 6-osobową osłoniętą kanapą o przepustowości 3000 osób/h. Warto również nadmienić, że jest to najdłuższy, sztucznie naśnieżany i oświetlony stok w pobliżu Krakowa

beskid-wyspowy-3

Wyjazd nie tylko na jeden dzień

Ze względu na bliskie i co najważniejsze dobre połączenie z Krakowem, okolica jest  idealna na jednodniowe wypady. Jeśli jednak jesteś w gronie tych osób, które uważają, że jeden dzień to zdecydowanie za mało by poznać wszystkie atrakcje okolicy, a przy okazji lubisz poszaleć na stoku. Z ratunkiem przychodzi program FreeSKIhotele –  rezerwując nocleg w wybranym hotelu czy pensjonacie dostaniesz karnet na stok GRATIS!

freeskihotele-pl

Beskid Wyspowy- część Beskidów Zachodnich położona między Kotliną Sądecką, a Doliną Raby. Region zawdzięcza swoją nazwę, charakterystycznemu krajobrazowi, który tworzy wiele pojedynczych, odosobnionych szczytów, najwyższy z nich Mogielica zwany przez miejscowych Kopą, mierzy 1170,2m. Granice regionu zamyka Pogórze Karpackie, Beskid Sądecki, Beskid Średni oraz Gorce. Warto nadmienić, że przez wszystkie większe szczyty regionu prowadzi wiele ciekawych szlaków turystycznych o zróżnicowanym poziomie trudności.

Polecamy!