trening-na-hormon-wzrostu-zasady-dieta-plan-treningowy_3365455Kreatyna jest suplementem, który trzeba znać. Nie tylko, że istnieje i korzystnie wpływa na rozwój umięśnienia, ale również jaki ma skład, jak dawkować a przede wszystkim kiedy można ją spożywać.

Wielu sportowców stosuje kreatynę z bardzo dobrymi skutkami. Niestety jest też wielu amatorów, którzy kompletnie nie mają pojęcia o tym, że kreatyna jako suplement nie zastępuje diety ani nie działa korzystnie jeśli nie mamy odpowiednio przygotowanego wcześniej ciała. Kreatyna jest dla osób doświadczonych, którzy nie mogą już wykrzesać ze swojego ciała tyle co na początku – i to jest najważniejsza jej cecha. Pomaga zwiększyć objętość tkanek mięśniowych wtedy, kiedy została już odpowiednio wyrobiona a kolejne zmagania na siłowniach nie przynoszą większych lub nawet wcale rezultatów.

Kreatyna to składnik naturalnie występujący w mięśniach szkieletowych. Poza mięśniowym obszarem można spotkać śladowe ilości kreatyny w mózgu, wątrobie, jądrach oraz nerkach. Oficjalnie nie jest uważana za środek dopingujący mimo że jest w stanie zwiększyć siłę oraz przyrost masy mięśniowej. Do głównych zadań tego suplementu można zaliczyć podtrzymanie odpowiedniego poziomu ATP, wspomaga rozpad węglowodanów w mięśniach co przekłada się większą energią zmagazynowaną do wykonywania ciężkich ćwiczeń. Jest w stanie również stymulować syntezę białek w mięśniach w efekcie otrzymujemy przyrost masy mięśniowej (suchej).

Kreatynę można przyjmować w kapsułkach, stosowanie i dawkowanie jest zawsze opisane na opakowaniu. Jeśli wybierzemy tę postać warto zaopatrzyć się w większe opakowanie. Zwykle dawkowanie wynosi od trzech do pięciu kapsułek dziennie, w zależności od dnia – czy trening występuje czy też nie. Postać proszkową rozpuszcza się najlepiej w wodzie mineralnej. Tu dawkowanie jest nieco inne. Stosuje się przed i po treningu, a w dni nie treningowe na czczo po przebudzeniu.

Cykl z kreatyną powinien trwać co najmniej miesiąc czasu, ale nie dłużej jak sześć tygodni. Po tym okresie należy odstawić suplement i ćwiczyć bez niego około pół miesiąca. Jest to potrzebne, ze względów czysto zdrowotnych, aby organizm nie przyzwyczaił się do ciągłego stosowania tego samego.