Pierścionek zaręczynowy to dowód miłości, a także niezwykle poważna deklaracja.

Co ciekawe pierścionki zaręczynowe mają długą historię, o wiele dłuższą niż nam się wydaje…

Od Starożytnej Grecji do współczesności

Pierścionki zaręczynowe po raz pierwszy pojawiły się po raz pierwszy w Starożytnej Grecji. Oczywiście nie miały takiej formy, jaką znamy obecnie. Były to proste, wręcz prymitywne obrączki najczęściej wykonane z brązu. Co ciekawe taki prezent otrzymywał ojciec panny młodej. 

W Starożytnym Rzymie również znano pierścionki zaręczynowe. Przyszła panna młoda nakładała taką ozdobę na palec wskazujący lewej dłoni. W tamtych czasach nie znano zbyt dobrze anatomii. Wierzono, że własnie od palca wskazującego lewej dłoni biegnie główna żyła,  wprost do ludzkiego serca.

Kolejnym przełomem w był XIX wiek. To własnie wtedy jubilerzy wylansowali mode na pierścionki zaręczynowe z diamentami. Diamenty to wszak najtwardsza substancja na ziemi. Jest w stanie przetrwać prawie wszystko.To doskonała alegoria dla małżeństwa i miłości…

A co wybierają współczesne panny młode?

Pierścionki z brylantami są nadal modne. Wiele przyszłych panien młodych chętnie sięga po klasyczne, sprawdzone wzory. Obecnie duży wpływ na wybór pierścionka zaręczynowego mają gwiazdy oraz celebryci. Wiele pań ce nosić na palcu, to samo co ich ulubiona aktorka czy piosenkarka. Od kilku lat najchętniej kopiowanym pierścionkiem zaręczynowym jest pierścień należący do do księżnej Kate. Ten niezwykły szmaragd wcześniej należał do matki księcia Wiliama – Diany.

 Osoby lubiące awangardę również znajdą coś dla siebie. Możemy znaleźć pierścionki z niezwykłymi kamieniami, na przykład ze skałą księżycowa czy fragmentem lawy wulkanicznej. Fanki ekologicznego stylu życia mogą zdecydować się na pierścionek z drewna i szkła. Możliwości jest na prawdę bardzo wiele. Doświadczony jubiler będzie wstanie wykonać pierścionek na nasze indywidualne zamówienie.

Pamiętajmy zanim zdecydujemy się na konkretny model o guście naszej wybranki. To do niej ma przede wszystkim pasować pierścionek. Postawmy również na jakość. Pierścionek zaręczynowy pozostanie w naszej rodzinie na długie lata, dlatego warto zainwestować w srebro czy złoto dobrej próby.