Przyjęcie urodzinowe dla dzieci to nie tylko tort i smakołyki. To przede wszystkim moc atrakcji związanych z zabawą, grami i konkursami. Im więcej emocji i śmiechu tym lepiej. Oczywiście ważny jest też element zaskoczenia. Nie masz pomysłu na coś nowego? Przecież jest piniata!

Piniata to bardzo stary zwyczaj, pierwsze piniaty robili Indianie zamieszkujący dzisiejsze kraje ameryki łacińskiej. Polegał on na zawieszeniu gdzieś wysoko kuli wypełnionej słodyczami, czasem też owocami, a następnie strąceniu jej przez uczestników zabawy. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej słodyczy.

W czasach kolonizacji obszarów indiańskich zwyczaj robienia piniaty został zaadaptowany przez Europejczyków i powiązany ze świętami Bożego Narodzenia. Z czasem przeniósł się z Ameryki do Hiszpanii i Portugalii. Bożonarodzeniowa piniata to tradycja w której biorą udział nie tylko dzieci ale także dorośli.

Nie da się ukryć, że zwyczaj robienia piniaty jest tak sympatyczny, że szkoda go było rezerwować na jeden dzień w roku. Początkowo w Meksyku, a później również w Europie i Ameryce Północnej piniata stała się tradycyjną zabawą przygotowywaną na dziecięce przyjęcia urodzinowe.

Co to jest piniata? To ręcznie wykonana kula wypełniona cukierkami, często dla lepszego efektu dodaje się także konfetti. W zależności od umowy piniatę starają się zrzucić wspólnie wszyscy uczestnicy przyjęcia, lub tylko jubilat. Następnie wszystkie dzieci na wyścigi zbierają cukierki. Zwycięzcą zostaje to dziecko, które zbierze ich najwięcej.

Jak wygląda piniata? Podstawowym warunkiem jest tradycyjny, kulisty kształt, reszta zależy od umiejętności i fantazji osoby tworzącej zabawkę, oraz od motywu przewodniego całej imprezy urodzinowej. Może to być więc bohater ulubionej bajki, a raczej jego głowa, postać z gry komputerowej, głowa zwierzaka lub coś całkiem abstrakcyjnego. Jeśli organizatorowi imprezy urodzinowej brakuje talentu i cierpliwości też nie ma problemu. Można kupić gotową, pustą piniatę i wypełnić ją cukierkami. Koszty nie są duże a frajda dla dzieciaków naprawdę ogromna.

Z czego robi się piniatę? Piniata wykonana jest z materiałów w pełni bezpiecznych dla małych dzieci. Robi się ją ręcznie z papieru i kolorowej bibuły.

Dlaczego warto przygotować urodzinową piniatę? Piniata to stosunkowo nowy zwyczaj w Polsce, więc jest duża szansa, że mali goście nie będą go znali. O czym więc będą opowiadać jeszcze długo po zakończeniu przyjęcia? Właśnie o piniacie! Poza tym zabawa dostarcza mnóstwa radości, pozwala nieco rozładować nadmiar energii, wprowadza element zdrowej rywalizacji i jest w pełni bezpieczna dla jej uczestników.