Historia tworzywa sztucznego, potocznie nazywanego pleksiglasem, zaczyna się niejako w 1843 roku. Wtedy to po raz pierwszy uzyskano kwas akrylowy w procesie laboratoryjnym. Kwas metakrylowy pojawił się zaś w 1865 roku. Koniec lat 20. XX wieku przyniósł opracowanie procesów syntezy polimetakrylanu. Technologia produkcji na skalę przemysłową powstała z kolei w pierwszej połowie lat 30.

Obecnie płyta plexi znajduje swoje miejsce w zastosowaniach od szyb do pojazdów, poprzez akcesoria i gadżety reklamowe, na produktach gospodarstwa domowego skończywszy. Na tak dużą mnogość zastosowań plexi na wymiar, wpływa możliwość jej obróbki różnego rodzaju, dostępność różnych grubości, rodzajów powierzchni i wariantów kolorystycznych.

Tworzywo samo w sobie jest termoplastyczne, sztywne i odporne na działanie nie tylko czynników atmosferycznych. Nie traci swoich właściwości pod wpływem działania rozcieńczonych kwasów i stężonych ługów, olejów roślinnych i zwierzęcych. Płyta plexi pozwala na wtórne jej wykorzystanie, a to za sprawą depolimeryzacji następującej pod wpływem ogrzewania, do której dochodzi wcześniej niż do rozkładu termicznego. Polimer można przetwarzać metodą wtryskową, stosując kształtowanie próżniowe bądź ciśnieniowe i wytłaczanie, a także decydując się na polimeryzację blokową.

Bardzo ważna i ceniona cecha, jaką posiada płyta plexi, to niewystępowanie zamglenia, niezależnie od różnicy temperatur, jaką odnotowuje się z obydwu stron szyby. Polimer jest coraz chętniej wykorzystywany w architekturze wnętrz, przemysłach zabawkarskim, galanteryjnym i meblarskim.

Poli(metakrylan metylu) gości w dziedzinie medycyny, w kosmetyce, a także wykorzystywany jest jako główny składnik mas do wyrobu sztucznego marmuru, obiektów sanitarnych, zlewów, wanien czy basenów.

Płyta plexi o parametrach dostosowanych do potrzeb danej branży, to oferta firmy http://www.audioplex.pl/. Można liczyć na dostępność różnorodnych barw, grubości, ale i możliwe jest cięcie plexi na wymiar. Ze szczegółami oferty warto się zapoznać pod adresem http://www.audioplex.pl/oferta/plexi-xt-ekstrudowana-plyty-z-pleksi-przezroczystej.html.